SON TV

Sağlık Bakanlığı korona testlerine yeni kriterler ekledi

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs olan Kovid-19'un rehberinde güncellemeye gitti. Artık test için daha fazla neden var.

Sağlık Bakanlığı korona testlerine yeni kriterler ekledi

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs vaka tanımında aranan ateş, öksürük ve solunum güçlüğü semptomları arıyordu. Başka bir nedene bağlı olmaksızın bu şikayetlerin görüldüğü hastalara koronavirüs testi yapılıyordu. Yapılan araştırmalar, koronavirüsün farklı semptomlarla da kendini gösterdiğini ortaya koydu. Sağlık Bakanlığı da bu doğrultuda test kriterlerini değiştirdi.

Bakanlık kararına göre, başka bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkan boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, tat ve koku alma kaybı yada ishal şikayetlerinden herhangi birine sahip vatandaşlara koronavirüs testi yapılacak.

VAKA TANIMI DEĞİŞTİ

Böylelikle Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs rehberi de güncellenmiş oldu. Rehberdeki vaka tanımı şu şekilde:

“Ateş, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, tat ve koku alma kaybı veya ishal belirti ve bulgularından en az biri ve klinik tablonun başka bir neden/hastalık ile açıklanamaması ve semptomların başlamasından önceki 14 gün içerisinde kendisi veya yakın temaslısının hastalık açısından yüksek riskli bölgede bulunma ya da semptomların başlamasından önceki 14 gün içerisinde doğrulanmış Kovid-19 vakası ile yakın temas varsa Kovid-19 testi yapılacaktır.”