SON TV

Savcı, Brunson’un mütaalasını verdi! Adli kontrol şartlarının kaldırılması istendi

Son dakika... Türkiye ile ABD arasında gerileme neden olan ABD'li papaz Andrew Craig Brunson'un yargılandığı duruşmada savcı, Brunson için adli kontrol şartlarının kaldırılmasını ve ''örgüte üye olmak''tan 5 ila 10 yıl arasında hapis talep etti.

Savcı, Brunson’un mütaalasını verdi! Adli kontrol şartlarının kaldırılması istendi

Son dakika… Türkiye ile ABD arasında gerileme neden olan ABD’li papaz Andrew Craig Brunson, dördüncü kez hakim karşısına çıkmaya hazırlanırken, Brunson, davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne getirildi. Türkiye ile ABD arasında krize neden olan, PKK ve FETÖ’ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan papaz Andrew Craig Brunson, kritik duruşma için sabah saat 05.30 sıralarında ev hapsinde bulunduğu İzmir’deki dairesinden polis araçları eşliğinde alındı. Papaz, İzmir’den Aliağa’ya götürüldüğü esnada özel harekat polisleri de eskort görevinde bulundu. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava başladı. Brunson davasında tanıklar dinlendi. Tanıklardan üçünün ifadesini değiştirdiği belirtildi. İzmir 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen rahip Brunson davasında duruşmaya ara verildi. Aranın ardından duruşma yeniden başladı. ABD’li Rahip Andrew Craig Brunson’un duruşmasında savcı, mütalaasında adli kontrol kararının kaldırılmasını talep etti. ABD’li Rahip Brunson davasının savcısı, mütalaasında 10 yıl hapis cezası istedi.

SAVCININ MÜTALAASI

Verilen öğle arasının ardından tekrar devam edilen davanın duruşmasında, savcı esas hakkındaki mütalaasını verdi.

Savcı, Brunson için adli kontrol şartlarının kaldırılmasını ve ”örgüte üye olmak”tan 10 yıla kadar hapis talep etti. Savcının ayrıca soruşturmanın genişletilmesi talebi de olmadı.

Yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutulan ve Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan rahip Andrew Craig Brunson’ın İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşması başladı. Duruşma verilen öğle arasının ardından devam ediyor. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Brunson için adli kontrol şartlarının kaldırılmasını ve ”örgüte üye olmak”tan 5 ila 10 yıl arasında hapis talep etti. Alt sınırdan ceza verilirse Brunson’ın yattığı süre de göz önüne alınarak tahliye edilmesi bekleniyor. Beraatini isteyen Brunson ise ”Türkiye’yi seviyorum masumum” ifadesini kullandı.

ETİKETLER: