SON TV

Savcının eşinin azmi

Erzincan’da Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan İrfan Alper’in eşi Eda Alper, çocukluğunda hayalini kurduğu Diş Hekimliği unvanına, 38 yaşında kavuştu. Uzun yıllardır öğretmenlik yapan Alper, hem mesleğini icra etti, hem annelik görevlerini getirdi hem de Diş Hekimliği fakültesinde eğitimini tamamlamak için uğraştı. Eşinin görevi nedeniyle 3 ayrı şehirde eğitimini tamamlayabilen Alper, sonunda hayalini gerçekleştirdi. Mezuniyet belgesini ise hayat arkadaşı savcı eşinin elinden aldı.

Savcının eşinin azmi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2022-2023 Öğretim yılı mezuniyet töreni yapıldı. Mezuniyet töreninde bir çok öğrenci, mutluluklarını yaşarken, aralarından biri yıllar sonra hayallerini gerçekleştirmenin onurunu yaşadı. Erzincan’da Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan İrfan Alper’in eşi öğretmen Eda Alper, çocukluğunda hayalini kurduğu diş hekimliği için 2017 yılında üniversite sınavına girdi. 2 çocuğuyla sınavlara hazırlanan Alper, Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazandı. Başsavcı eşinin tayini nedeniyle ilk yıl eğitimine devam edemeyen Alper, önce Atatürk Üniversitesine ardından dan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesine geçiş yaptı. 6 yıl süren zorlu sürecin ardından 38 yaşında diş hekimi olan Alper, mezuniyet belgesini ise hayat arkadaşının elinden aldı.

ÇOCUKLUK HAYALİNİ 2 ÇOCUK ANNESİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRDİ

SABAH’a konuşan Alper, çok mutlu olduğunu dile getirerek, eğitim serüveninin anlattı; “Küçüklükten beri tabip olma aşkı hep kalbimin bir köşesinde dururdu. Sonunda 32 yaşında öğretmenlik mesleğimin 9. Yılı 2017 tarihinde öğrencilerim ile birlikte girdiğim üniversite sınavında hayalimi gerçekleştirmek üzere Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesini kazandım. Cumhuriyet Savcısı olan eşimin tayini üzerine ilk yıl Fakülteme devam edemedim. Sonraki yıl Erzurum Atatürk Üniversitesine geçiş yaptım. Büyük kızım ilkokul 1. Sınıfa başladı ben de diş hekimliği fakültesine başladım. Heyecanlı olduğu kadar bizim için zorlu süreç başlıyordu. Çocuğum ile birlikte her geçen gün bir şeyler öğreniyor kendimizi geliştiriyorduk. Cumhuriyet Savcısı olan eşimin Erzincan’a tayini çıkması ile bende okulumu Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Diş Hekimliği bölümüne geçiş yaptım ve burada kalan 4 yılımı tamamlayarak bugün mezun oldum. Başarılı olmam ve çok iyi bir hekim olmam için bizlere her zaman destek olan, Dekanımız Prof. Dr. Ertunç Dayı ve bizlerin vicdan sahibi birer hekim olarak yetişmemizi kendisine görev edinen hocamız Prof. Dr Meltem Çolak’a, mesleğimizi en iyi şekilde icra etmemiz için bilgilerini bizlere aktaran bir çoğunun yaşlarının benden küçük olan tüm hocalarıma teşekkür ediyor onların öğrencisi olmaktan gurur duyduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

HEM ÖĞRETMENLİK YAPTI HEM ÖĞRENCİLİK

2 Çocuğu ile birlikte aynı zamanda öğretmenlik görevini de icra ederek gün içerisinde sürekli koşuşturarak diş hekimliği fakültesini okumaya çalıştığını söyleyen Eda Alper; “Mezun oluncaya kadar ki geçen sürem benim için hakikaten çok yorucuydu. Okulumun hiç bitmeyeceğini düşündüğüm zamanlar oldu. Çünkü benden 15 yaş küçük sınıf arkadaşlarım ile yarışmak ve başarılı olmak için daha çok çalışmam gerekiyordu. Özellikle yaşım dolayısıyla hocalarımın benim için olabilecek ön yargılarını değiştirmek adına çok çalışıyordum. Erzincan’daki dört yıllık eğitimime eşimin, eğitimim süresinde desteklerini esirgemeyen hocalarımın bana verdikleri enerji ile sonunda hayalim olan tabiplik mesleğine bugün burada mezun olarak ve belgemi eşimin elinden alarak yerine getirdiğime inanıyorum. Artık yeni heyecanla yeni mesleğimi icra edeceğim günü bekliyorum” diye konuştu.

KAYNAK: SABAH