SON TV

Sırbistan Cumhurbaşkanı’na Kosova anlaşması sırasında şok: İsrail Büyükelçiliğini Küdüs’e taşıyacaklar

ABD'nin aracılığıyla Kosova ile ekonomik anlaşma masasına oturan Sırbistan, masadan İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma anlaşmasıyla kalktı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı’na Kosova anlaşması sırasında şok: İsrail Büyükelçiliğini Küdüs’e taşıyacaklar

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Sırbistan ve Kosovalı liderleri Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te ağırlayarak iki ülke arasındaki ekonomik normalleşme anlaşmasına İsrail’i de sıkıştırdı.

TRUMP’TAN İLGİNÇ İSRAİL HAMLESİ

ABD’den çok İsrail’e çalışan ABD Başkanı Trump, daha önce de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail’in ilişkileri normalleştirme anlaşmasına aracılık etmişti. Sırbistan ve 2008’de tek taraflı şekilde ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kosova arasındaki ekonomik anlaşmanın yanında taraflara İsrail baskısı da yaptı. Trump, Sırbistan’ın İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması, Kosova’nın ise İsrail’i tanıması ve diplomatik ilişki kurmasına yönelik bir anlaşma imzalattı.

İmza töreninde imzaların hemen öncesinde konuşan Trump, “Sırbistan, İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacak, Kosova da İsrail’i tanıyacak ve diplomatik ilişki kuracak” şeklinde anlaşmanın detaylarını açıkladı.

VUCİC’E İSRAİL ŞOKU!

Trump’ın bu cümlelerinin hemen ardından Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in şok yaşadığı görüldü. Açıklamanın ardından imzalar atılsa da Vucic şoku atlatamadı. Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına yönelik anlaşmadan, masaya gelmeden önce haberi olmadığı anlaşılan Vucic, önce anlaşma evraklarına, ardından heyetine baktı.

İmzaya saniyeler kala yapacak bir şeyi kalmayan Vucic, elini başına götürdüyse de saçını düzeltir gibi yaparak şaşkınlığını gizlemeye çalıştı. Ancak başarılı olamadı.

ALÇAK SANDALYE VE MASA…

Öte yandan anlaşma sırasında Trump, kendi çalışma masasında otururken taraflar masanın yanına konulan daha küçük ve daha alçak masalara oturtuldu. Anlaşma öncesi başa baş görüşmelerde de Trump’ın yine kendi masasında otururken Vucic’in oldukça alçak bir sandalyede karşısında oturtulduğu görüldü.