SON TV

SON DAKİKA: Merkez Bankası’ndan SWAP hamlesi

Merkez Bankası bünyesinde döviz karşılığı Türk lirası SWAP piyasasının açılmasına karar verildi

SON DAKİKA: Merkez Bankası’ndan SWAP hamlesi

Merkez Bankası bünyesinde döviz karşılığı Türk lirası SWAP piyasasının açılmasına karar verildi.

Swap piyasası İşlemler, döviz ve efektif piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalarla kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilecektir.

TCMB’den yapılan internet sayfasındaki duyuruda, TL ve döviz likidite yönetimindeki etkinliğin artırılması amacıyla Merkez Bankası bünyesinde döviz karşılığı TL swap piyasasının açılmasına karar verilmiştir. İşlemler, döviz ve efektif piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalarla limitleri dahilinde kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilecektir.” denildi.

İki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde farklı faiz ödemelerini ve/veya farklı para birimlerini karşılıklı olarak değiştirdikleri takas sözleşmesine “swap sözleşmesi” deniliyor. Swap piyasasında ağırlıklı döviz swapları ile faize dayalı swap sözleşmeleri işlem görüyor.

Analistler, TCMB’nin TL karşılığı döviz swap piyasasına ilave olarak, bugünkü kararla döviz karşılığı TL swap piyasasını da açtığını, böylece piyasanın likiditesi açısından önemli bir adım attığını belirtiyor.

İŞTE MERKEZ BANKASI’NIN RESMİ AÇIKLAMASI

“31 Ağustos 2018, Sayı: 2018-36

“Türk lirası ve döviz likidite yönetimindeki etkinliğin artırılması amacıyla Merkez Bankası bünyesinde döviz karşılığı Türk lirası swap piyasasının açılmasına karar verilmiştir. İşlemler, Döviz ve Efektif Piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalarla limitleri dahilinde kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilecektir.”  Kamuoyunun bilgisine sunulur.

 

 

ETİKETLER: