SON TV

Son yılların en kapsamlı kararnamesinde flaş kulis

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Sekreterlik tarafından hazırlanan Yaz Kararnamesinde çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Son yılların en kapsamlı kararnamesiyle bazı il ve ilçelerin Başsavcılarının değişeceği öğrenilirken, Genel Sekreterlik tarafından hazırlanan taslak metnin bitmesiyle metin Haziran’ın ilk haftasında HSK 1. Dairesine gönderilecek. Birinci Daire üyelerinin taslak üzerinde yapacakları yoğun mesainin ardından beklenen kararname 17 Haziran’da ilan edilecek.

Son yılların en kapsamlı kararnamesinde flaş kulis

Hakimler ve Savcılar Kurulu Yaz Kararnamesinin ilan edilen tarih olan 17 Haziran’a yetişmesi için yoğun mesai yapıyor. HSK Genel Sekreterliği yaz kararnamesi ile ilgili taslak metin üzerindeki çalışmalarını mesai mefhumu olmaksızın sürdürürken, 5 binin üzerinde yargı mensubunu ilgilendiren kararnameye ilişkin yargı kulisleri de hareketli günler geçiriyor.
İL VE İLÇELERDE BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLERİ KAPSIYOR
Yargı camiasından sızan kulislere göre; Kocaeli, Bursa, Düzce, Yalova, Kahramanmaraş, Muğla, Eskişehir, Bilecik, Sinop, Antalya, Adıyaman illerinin başsavcılarının görev yaptıkları süre de göz önüne alındığında değişmesine kesin gözüyle bakılırken; Ankara, İzmir, Şanlıurfa, Trabzon ve Erzurum başsavcılıklarında ise bir değişiklik olmayacağı kulislerde konuşulanlar arasında.
Öte yandan, Ankara, İstanbul ve İzmir’de bazı başsavcı vekillerinin değişebileceği kulislere sızan bilgiler arasında yer alıyor.