SON TV

SONTV’den bir bomba kulis daha…

2023 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerinin ardından kabinede Adalet Bakanlığına Yılmaz Tunç’un atanmasının ardından şimdi gözler Bakan Yardımcılığı atamalarına çevrildi. SONTV, Adalet Bakan yardımcılığı için kulislerde adı geçen ismi öğrendi.

SONTV’den bir bomba kulis daha…

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un göreve başlamasının ardından kulislerde bakan yardımcılığı için yeni isimler konuşulmaya başlandı. SONTV, bakan yardımcılığı için Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir isminin kulislerde konuşulduğu bilgisine ulaştı. Bakan Yılmaz Tunç’un TAA Başkanı Özdemir’in Bakan Yardımcılığı konusuna sıcak baktığı öğrenilirken, önümüzdeki günlerde iki bakan yardımcısının değişeceği kulislerde konuşulanlar arasında.

TAA BAŞKANI MUHİTTİN ÖZDEMİR KİMDİR?

20 Nisan 1975’te Tokat’ın Niksar ilçesinde doğan Özdemir, ilköğrenimini Musapınarı Köyü İlkokulu’nda tamamladı. Devlet Parasız yatılı sınavlarını kazanarak ortaöğrenimini Tokat’ta tamamlayan Özdemir, 1997 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 2007 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans diploması aldı.

Ankara Barosunda avukatlık stajını tamamlayarak avukatlık ruhsatını alan Özdemir, 1998 yılında ilk kez ÖSYM tarafından düzenlenen hâkimlik sınavını kazanarak Ankara Adliyesinde hâkim adayı olarak hakimlik mesleğine başladı. Sırasıyla 19 Mayıs, Yeşilhisar, Konya-Ereğli ve Gaziantep adliyelerinde çeşitli mahkemelerde hâkimlik yaptı.

2013 yılında Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne tetkik hâkimi olarak atandı. 10 Temmuz 2013 tarihinde Adalet Bakanlığı İç Denetim Birimi Başkanlığınca hazırlanan; “Ceza Adalet Sisteminde Mağdur Hakları” konulu raporun ardından mağdur hakları alanında sorunların giderilmesine yönelik öneri ve organizasyon raporu hazırlamakla görevlendirildi. Hazırlanan rapor sonrasında 18 Kasım 2013 tarihinde Bakan Olur’u ile “Mağdur Hakları Daire Başkanlığı” kuruldu. 26 Kasım 2013 tarihinde Mağdur Hakları Dairesi Başkanlığı görevine atandı. Kurucu başkan olarak; mağdur hakları alanında birçok panel, sempozyum ve çalıştay düzenlenmesine, raporlar hazırlanmasına ve mevzuat hazırlıklarına öncülük etti. Türk adalet sisteminde “Adli Görüşme Odaları” ile “Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü” gibi iki önemli kurumun kurulmasına katkı sağladı.

03 Mart 2019 tarihinde Hâkim Savcı Eğitim Merkezine müdür olarak atanan Özdemir, 34 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Türkiye Adalet Akademisi” kurulması üzerine 06 Mayıs 2019 tarihinde Adalet Akademisi Başkanı olarak görevlendirilmesine müteakip 24 Ekim 2019 tarihli 2019/367 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Adalet Akademisi Başkanı olarak atandı.

Özdemir, 3 yıllık görev süresinin sonunda 03 Aralık 2022 tarihli resmi gazetede yayımlanan 2022/626 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yeniden Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığına atandı.

Özdemir, evli ve iki çocuk babasıdır.