SON TV

Sosyal medya depresyona sürüklüyor!

Pensilvanya Üniversitesinden psikologların yaptığı çalışmada, sosyal medyada geçirilen zaman ile depresyon ve yalnızlık hissi arasında nedensel bir ilişki olduğu ortaya konuldu. Araştırmada, sosyal medyada fazla zaman geçirmenin kişileri depresyona sürükleyebileceği belirtildi

Sosyal medya depresyona sürüklüyor!

Pensilvanya Üniversitesinde Profesör Melissa Hunt’un liderlik ettiği çalışmada “Üç hafta boyunca, sosyal medya kullanımını sınırlayan kişilerde depresyon ve yalnızlık hissi oranlarında kayda değer düşüş olduğu” görüldü. Araştırmacılar, Facebook, Instagram ve Snapchat’in yalnız ve depresif kişiler tarafından sevilmediğini, aksine bu mecraların söz konusu kişileri daha da yalnızlaştırdığı ve depresyona soktuğunu belirtti.

Pensilvanya Üniversitesinden psikologların yaptığı çalışmada, ilk kez sosyal medyada geçirilen zaman ile depresyon ve yalnızlık hissi arasında nedensel bir ilişki olduğu ortaya konuldu.

AA’nın haberine göre; çalışmanın lideri Profesör Melissa Hunt ve ekibi, birkaç hafta boyuna 143 üniversite öğrencisinin ruh halini ve mutluluk hissini 7 farklı skala kullanarak test etti.

Katılımcıların yarısı, belirlenen sosyal paylaşım sitelerini kullanmaya normal şekilde devam ederken, diğer yarısının belirlenen her bir sosyal paylaşım sitesini günde 10’ar dakika kullanmasına izin verildi.

Kullanım, katılımcıların telefonlarından pil verilerini gösteren düzenli ekran görüntüleri alınarak izlendi.

SOSYAL MEDYA KULLANIMINI SINIRLAYANLARDA DEPRESYON VE YALNIZLIK HİSSİ AZALDI

Çalışma boyunca sosyal medyada vakit geçirme süresini azaltan kullanıcıların depresyon ve yalnızlık hissinde “klinik olarak belirgin” düşüş gözlenirken, sosyal medya alışkanlığını değiştirmeyen katılımcıların sonuçlarında değişiklik kaydedilmedi.

Hunt, “Üç hafta boyunca, sosyal medya kullanımını sınırlayan kişilerdeki depresyon ve yalnızlık hissi oranlarında kayda değer düşüş olduğunu gördük” dedi.

Araştırmacılar, Facebook, Instagram ve Snapchat’in yalnız ve depresif kişiler tarafından sevilmediğini, aksine bu mecraların söz konusu kişileri daha da yalnızlaştırdığı ve depresyona soktuğunu belirtti.

Daha önce, bu konuda yapılan çalışmalar sosyal medya kullanımı ile depresyon ve yalnızlık hissi arasında korelasyon olduğunu ortaya koyarken, bu çalışma her ikisi arasındaki “nedensel ilişkiyi” gösterdi.

Çalışmanın sonuçları “Journal of Social and Clinical Psychology”de yayımlanacak.

ETİKETLER: