SON TV

Sözcü savcısından Cumhuriyet’in yalanına isyan!

Cumhuriyet bugünkü manşetinde 'Sözcü savcısı sabıkalı çıktı' başlığıyla savcı Asım Ekren'i açık hedef gösterdi. Gazete, savcının 18 yıl önce yaşanan ve hukuken hiçbir bağlayıcılığı olmayan bir olay üzerinden hedef aldı. Bu durum aynı zamanda 3713 Sayılı Yasanın 6. Maddesinde terörle mücadele eden, soruşturma yapan kişileri hedef gösterme suçunu da oluşturuyor. Savcı çevresine yaptığı açıklamada adeta isyan etti.

Sözcü savcısından Cumhuriyet’in yalanına isyan!

Cumhuriyet Gazetesi, suça karışan Sözcü Gazetesi çalışanlarına ilişkin soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Asım Ekren’i hedef gösterdi. Ekren hakkında 18 yıl önce verilmiş ve hiçbir hukuki geçerliliği kalmayan kararı gündeme getiren gazete, haftaya yapılacak Sözcü duruşması öncesi kafa bulandırmaya kalkıştı. Konuyla ilgili yakın çevresine bir açıklama yapan Asım Ekren’in şunları söylediği öğrenildi:

“TAMAMIYLA ÇARPITILMIŞTIR”

“Belirtilen olay 18 yıl önce olmuş, hukuki süreçten geçmiştir. Hiçbir hukuki niteliği kalmamıştır. Haber tamamıyla çarpıtılmıştır. İddia edilen ve mahkeme kararında da geçtiği şekilde gerçekleşmediği halde sanki gerçekleşmiş gibi verilmiştir.

Bu haber benim tarafımdan yapılan ve kamuoyuna da yansıyan bir takım soruşturmaları şaibeli hale getirmek için yapılmıştır.

Yaptığım tüm soruşturmalar hukuk çerçevesinde yapılmıştır. Atandığım görevlerde hiçbir yasal engel halim yoktur. Tüm terfilerim mümtazdır. Dört yıl önce kurul oy birliği ile beni birinci sınıf savcı yapmıştır. Haberde geçen olayla ilgili zamanın kurulu oy çokluğu ile ceza verdi. Sabıkamın olup olmadığı adlı sicil kayıtlarından anlaşılır.

“SİYASİ İRADEYİ YIPRATMAK İSTİYORLAR”

Talebim üzere yine kurul oy birliği ile cezayı kaldırmıştır. Hedef ben değilim, benim üzerimden siyasi iradeyi yıpratmak istiyorlar. Yoksa şahsım ile ilgili bir problemleri yok. HSK kayıtlarında da anlaşılacağı gibi çocuğumun okulu nedeniyle ve talebim üzerine Bölge Adliye Mahkemesine atandım”

Bu arada Cumhuriyet’in haberi aynı zamanda 3713 Sayılı Yasanın 6. Maddesinde terörle mücadele eden, soruşturma yapan kişileri hedef gösterme suçunu da oluşturuyor.