SON TV

Suriye sınırındaki tanklar Yunanistan sınırına sevk ediliyor

Yunanistan'ın sivil botlarla Ege adalarına asker çıkarmasına yanıt gecikmedi. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait tanklar Edirne'ye doğru harekete geçti.

Suriye sınırındaki tanklar Yunanistan sınırına sevk ediliyor

Doğu Akdeniz’de yapılan sismik araştırmaların ardından Yunanistan’ın tırmandırdığı gerilim, Ege ve Akdeniz’de güvenlik tedbirlerinin artırılması ihtiyacını doğurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Yunanistan sınırına tank sevkıyatına başladı. Yunanistan’ın kıta sahanlığı konusundaki kabul edilemez dayatmaları,  Türkiye tarafından kararlılıkla reddediliyor.

NATO’nun ara buluculuğu ile Türkiye ve Yunanistan’ın teknik konular üzerine görüşmelere başladığı açıklansa da Yunanistan’ın uluslararası anlaşmalara aykırı şekilde Ege adalarına sivil feribotlarla asker çıkarması gerilimi tırmandırdı.

TANKLAR YUNANİSTAN SINIRINA İLERLİYOR

Yunanistan’ın bu hamlesine Türkiye’den de yanıt gecikmedi. Suriye sınırında bulunan tanklar, Yunanistan sınırına tank sevk edilmeye başlandı.

Hatay’ın Reyhanlı ve Kumlu ilçelerinde konuşlanmış durumdaki tanklar, tırlara yüklenerek Edirne istikametine doğru yola çıktı. 40’a yakın TSK tankı yüklü tır konvoyu bugün Suriye sınırından ayrıldı.

Konvoy, İskenderun Limanı’ndan trenle Edirne’ye sevk edilecek.