SON TV

Suudi Arabistan geri adım attı

Katar'a karşı abluka uygulayan Suudi Arabistan, geri adım attı. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'yi 39. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'ne davet etti

Suudi Arabistan geri adım attı
  • Dünya
  • 04 Aralık 2018 23:28

Katar’a karşı abluka başlatan Suudi Arabistan, geri adım attı. Suudi Arabistan Kralı Selman, Katar Emiri Şeyh Al Sani’nin 39. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi’ne katılması için resmi davetiye gönderdi. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sebebiyle tepkilerin hedefi olan ve gittikçe yalnızlaşan Suudi Arabistan’ın bu hamleyle kendine müttefik toplamaya çalıştığı konuşuluyor.

Katar resmi ajansı QNA’da yer alan habere göre, Kral Selman, 9 Aralık Pazar günü ülkesinde yapılacak 39. KİK Zirvesi’ne katılması için Katar Emiri Şeyh Temim’e resmi davetiye gönderdi.

Davetiyenin KİK Genel Sekreteri Abdullatif ez-Zeyyani tarafından Katar Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sultan bin Saad el-Merihi’ye sunulduğu belirtildi.

KATAR’A SİYASİ ABLUKA UYGULANMAYA BAŞLADI

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 5 Haziran 2017’de aldıkları ortak kararla Katar’la diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Gelişen süreçte bu ülkeler Katar’a karşı ekonomik ve siyasi abluka uygulamaya başlamıştı.

Katar’a abluka uygulayan 4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine “İran ile ilişkilerin kesilmesi, Al Jazeera televizyonunun kapatılması” gibi şartların bulunduğu 13 maddelik bir talep listesi sunmuş, Katar ise uluslararası hukuka aykırı hiçbir talebin kabul edilmeyeceğini açıklamıştı.

2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayete kurban gittiği ortaya çıkmıştı.

TEMSİL DÜZEYİ EN DÜŞÜK ZİRVE

Körfez ülkeleri arasında Haziran 2017’de patlak veren krizden 6 ay sonra Kuveyt’te düzenlenen 38. KİK Zirvesi, kurulduğu 1981’den bu yana gerçekleşen “temsil düzeyi en düşük zirve” özelliğini taşımıştı.

Söz konusu zirvede devlet başkanı olarak sadece Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani yer alırken, Umman’ı ise Bakanlar Kurulundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fahd bin Mahmud Al Said temsil etmişti.

Umman Sultanı Kabus bin Said 2011’den bu yana KİK zirvelerine katılmadığı için söz konusu durum Umman açısından olağan kabul ediliyor.

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn’den de zirveye devlet başkanı düzeyinde katılım gerçekleşmemişti.

Dün Çad ve Senegal’in ardından Doğu Afrika ülkesi Mauritius Cumhuriyeti de Doha ile diplomatik ilişkileri yeniden kurma kararı almıştı.

ETİKETLER:
%d blogcu bunu beğendi: