SON TV

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı kimdir? İşte Cemal Kaşıkçı’nın hayatı..

Cemal Kaşıkçı'nın nerede olduğu tüm dünyada merak edilirken bir taraftan da Cemal Kaşıkçı'nın kim olduğu araştırılıyor. Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdikten sonra bir daha haber alınamayan Gazeteci Cemal Kaşıçı, soylu bir aileden geliyor. İşte Cemal Kaşıkçı'nın hayatı...

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı kimdir? İşte Cemal Kaşıkçı’nın hayatı..

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolması günlerdir gündemden düşmüyor.

2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki konsolosluğuna evlilik başvurusunda bulunmak için belge almaya giren Cemal kaşıkçı’dan bir daha haber alınamadı. 3 Ekim’de Suud hükümeti, Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluğu terk ettiğini açıkladı. Medyada ise Kaşıkçı’nın bir suikastle öldürülmüş olma ihtimali üzerinde duruluyor. Peki gündemden düşmeyen isim Cemal Kaşıkçı kimdir?

CEMAL KAŞIKÇI KİMDİR?

Suudi gazeteci, köşe yazarı, yazar ve Al Arab News Channel’ın Genel Yayın Yönetmeni Cemal Ahmet Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğuna girdi, bir daha da dışarı çıkmadı. Peki Cemal Ahmet Kaşıkçı Kimdir?

Cemal Kaşıkçı, 1958 yılında Medine’de doğdu. İlk ve orta eğitimini Suudi Arabistan’da tamamlayan Cemal Kaşıkçı, 1982’de Indiana State Üniversitesi’nden işletme yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.

Cemal Kaşıkçı, Suudi Gazetelerinde muhabir olarak çalıştı. OKAZ, Al Sharq Al Awsat, Al Majalla ve Al Muslimoon da dahil olmak üzere çeşitli günlük ve haftalık Arap gazeteleri için bir muhabirlik yaptı. Al Madina’nın editörlüğünü ve genel yayın yönetmenliğini yapan Cemal Kaşıkçı, Afganistan, Cezayir, Kuveyt, Sudan ve Orta Doğu gibi ülkelerde yabancı medya kuruluşlarının muhabirliklerini yaptı.

Kayıp Gazeteci Kaşıkçı, Suudi Arabistan’ın önde gelen İngiliz gazetesi Arab News’de genel yayın yönetmeni yardımcısı olarak çalıştı.

Gazeteci Kaşıkçı, Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesinin yazı işleri müdürü oldu. Yazı işleri müdürü olarak görev süresi 52 gün sürdü. Gazetede bir dizi makalenin yayınlanmasının ardından Suudi Arabistan hükümeti tarafından kovuldu.

Bu olaydan sonra gönüllü olarak Londra’ya sürgüne gitti. İngiltere’de Al Faisal’ın ekibine danışman olarak katıldı. Daha sonra, Prens Turki Al Faysal El Saud’a medya danışmanı olarak hizmet verdi.

Nisan 2007’de Cemal Kaşıkçı, ikinci kez Al Watan’da yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladı. Kaşıkçı, 17 Mayıs 2010’da yeniden istifa etmek zorunda kaldı.

Onun ikinci istifasından sonra Cemal Kaşıkçı, Al Arab News Channel, MBC, BBC, El Cezire ve Dubai TV dahil olmak üzere, Suudi ve uluslararası kanallar için siyasi yorumcu olarak görev yaptı.

DOLAR MİLYARDERİNİN YEĞENİ

Öldürülen Cemal Kaşıkçı, Arabistanlı dolar milyarderi Adnan Kaşıkçı’nın yeğeniydi. Yatları, katları ve aşkları ile dünya sosyetesinin zirvesindeydi. Ancak Adnan Kaşıkçı’nın 82 yıllık hayatı Londra’da sona erdi. Kaşıkçı, geride bol paralı ve hikayeli bir geçmiş bırakıp hayata veda etti. Kaşıkçı, Mekke’de varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

2 Ekim’de kaybolan Cemal Kaşıkçı’dan henüz haber alınamıyor.