SON TV

Suudi heyet Cemal Kaşıkçı soruşturması için Türkiye’de

Suudi Arabistan'dan bir heyet, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili soruşturma kapsamında Türkiye'ye geldi. Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na 4 araçla gelen 11 kişi Levent'teki konsolosluk binasında incelemelerde bulundu.

Suudi heyet Cemal Kaşıkçı soruşturması için Türkiye’de

Suudi Arabistan’dan bir heyetin, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili soruşturma kapsamında Türkiye’ye geldiği öğrenildi.

SUUDİ HEYET İSTANBUL’A GELDİ

Suudi heyetle Türk yetkililer arasında hafta sonunda görüşmeler yapılması bekleniyor.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasının ardından başlatılan soruşturmayla ilgili Suudi Arabistan’dan bir heyetin Ankara’ya geldiğini bildirildi. Heyet Ankara’ya geldikten sonra İstanbul’a geldi.

HEYET KONSOLOSLUKTA

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na 4 araçla gelen 11 kişi Levent’teki konsolosluk binasına geldi.  Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili incelemede bulunmak için gelen heyet içeride yaklaşık yarım saat kaldıktan sonra Konsolosluktan ayrıldı.

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, 2 Ekim’de evlilik işlemleri için gittiği ve bir daha dışarı çıkmadığı Suudi Arabistan’ın Levent’teki İstanbul Başkonsolosluğu önündeki bekleyiş sürüyor.

Polis bariyerleriyle etrafı çevrilen başkonsolosluk binasına bazı yetkililer araçlarıyla giriş yaparken, bina önünde yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubunun canlı yayınları ve bekleyişleri devam ediyor.Öte yandan, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun rezidansına bu saatlerinde beyaz önlüklü bir kişi geldi.Konsolosluk aracından inen bu kişinin elinde bir çanta bulunduğu öğrenildi.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Kaşıkçı’dan, 2 Ekim’de resmi işlemler için gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra haber alınamamıştı.

Sabah gazetesinin Emniyet kaynaklarından edindiği habere göre, Cemal Kaşıkçı’nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kaşıkçı’nın kaybolması soruşturmasına ilişkin dün yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki işbirliği çerçevesinde ve Suudi Arabistan’ın teklifi üzerine, Suudlu gazeteci Cemal Kaşıkçı hadisesinin bütün yönleriyle aydınlatılması amacıyla ortak çalışma grubu kurulması kararlaştırılmıştır.” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise konuya ilişkin son açıklamasında Kaşıkçı’nın akıbeti ile ilgili duyduğu haberlerden hiç hoşnut olmadığını, konuyu sonuna kadar araştıracaklarını, ancak bu olay dolayısıyla Suudi Arabistan’la ABD’nin yaptığı silah anlaşmalarını durdurmayı düşünmediğini belirtmişti.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Cemal Kaşıkçı’nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndan bir daha dışarıya çıkmadığı teyit edildi.Başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen 15 Suudi vatandaşının görüntüleri ortaya çıkmıştı.Aralarında Suudi Arabistan’da Adli Tıp Başkanı’nın da bulunduğu bu kişilerin daha sonra geri döndükleri belirlenmişti.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkinbaşlatılan soruşturma devam ediyor.