SON TV

Suudi Kral, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için iç soruşturma talimatı verdi

Suudi Kral Selman'ın, kayıp gazeteci Kaşıkçı için iç soruşturma talimatı verdiği iddia edildi.

Suudi Kral, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için iç soruşturma talimatı verdi

Ntv’nin aktardığı habere göre; Amerikan haber ajansı Bloomberg,Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud’un kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti için iç soruşturma talimatı verdiğini iddia etti.

Amerikan Washington Post gazetesinin de yazarı olan Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten sonra kaybolmuştu.

Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmüş olabileceğinden endişe ediliyor.

CEMAL KAŞIKÇI’DAN HABER ALINAMIYOR

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için gerekli belgeyi almak için gittiği Suudi Arabistan’ın Türkiye Konsolosluğu’ndan bir daha çıkamamıştı. Emniyet kaynaklarından alınan bilgide, Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’ndan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Pazar günü Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya konuşan ve adını vermeyen üst düzey bir yetkili ise Riyad’ın “siyasi ve ekonomik tehditlere daha büyük yaptırımlarla” yanıt vereceğini söylemişti.

Aynı yetkili, “Suudi Arabistan, her türlü eyleme misliyle karşılık verecek. Suudi ekonomisi, küresel ekonomi için hayati ve etkin bir role sahiptir” demişti.

Bu açıklamadan önce ise ABD Başkanı Donald Trump, Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan tarafından öldürüldüğünün kanıtlanması durumunda Riyad yönetimini “sert şekilde cezalandıracağını” belirtmişti.

Ancak Trump, ülkesinin Suudi Arabistan’a silah satışından vazgeçemeyeceğini açıklamıştı.

Cemal Kaşıkçı’dan, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdiği 2 Ekim’den bu yana haber alınamıyor.

Bazı Türk yetkililer Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü öne sürüyor.

Suudi Arabistan ise bu iddiaları reddediyor.