SON TV

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’dan istifa kararı

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, belediye başkanlığı müracaatı yapıldığı andan itibaren Meclis Başkanlığı görevini bırakacağını belirtti.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’dan istifa kararı

CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan Buket Aydın’ın sunduğu 40 programına konuk olan Binali Yıldırım çok özel açıklamalarda bulundu.

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, belediye başkanlığı müracaatı yapıldığı andan itibaren Meclis Başkanlığı görevini bırakacağını belirterek, “Partim müracaatı yaptığı zaman aynı anda Meclis Başkanlığı’ndan ayrıldığıma dair dilekçemi vermiş olacağım.” dedi.

Binali Yıldırım, Buket Aydın tarafından kendisine sorulan Meclis Başkanlığı göreviyle ilgili soruya “İstifa edeceğim” yanıtını verdi.

40 programına katılan Yıldırım’a, Buket Aydın önce şu soruyu sordu;

“Evet, şimdi de İstanbul Belediye Başkan adayısınız. Siz bakanlık, başbakanlık, TBMM Başkanlığı yaptınız. Galiba türk siyasi tarihinde de bir ilk olacak değil mi? bütün bunları yapmış bir siyasetçi istanbul’da belediye başkan adayı oluyor. Ki kulislerde sizin bu adaylığı aslında çok da istemediğiniz konuşuldu. Bu konuşulanlar doğru muydu? Ya da şöyle sorayım. Neden TBMM Başkanı’yken belediye başkanlığı için yarışmayı kabul ettiniz?” sorusu soruldu.

Binali Yıldırım bu soruyu özetle şöyle yanıtladı;

Eğer size bir ihtiyaç duyulduysa bir yerde onu kabul etmiyorum deme hakkınız yok. Mutlaka görevin büyüğü küçüğü olmaz. Tekrar bakan oldum tekrar çalışmaya devam ettim. 3 sefer ayrıldım 4 sefer geldim ve Başbakanlık görevi nasip oldu. Cumhurbaşkanımız uygun gördü. Şimdi de İBB Başkanlığı görevi yapmam gerekti. Kabul ettim. 12 yaşında bu şehre geldim, ondan sonra hayatım İstanbul’da geçti. Dolayısıyla gençliğimin geçtiği meslek edindiğim yuva kurduğum, çocuk torun sahibi olduğum İstanbul’a hizmet etmek benim için şereftir. Mustafa Kemalin “Geldikleri giibi gidecekler” dediği şehirdir.

‘ADAYLIĞIM RESMEN AÇIKLANDIĞINDA İSTİFA EDECEĞİM’

Bu bir ilk. Mevzuatta TBMM Başkanlığı Belediye Başkanlığı adaylığı düşünülmemiş, kanunlarda yazılmamış. Adaylığım açıklanınca herkes şaşırdı. Hukukçular tartışmaya başladı. Kimisi diyor herhangi bir yasak yok, bir kısmı da diyor ki istifa etmelidir. Ben özetle şunu söylemek istiyorum. Benim istifa meselesiyle vatandaşın gündeminin işgal edilmesine çok canım sıkılıyor. Bizim İstanbul’u konuşmamız gerekiyor. Anlamsız yere benim istifa edip etmeyeceğim konuşuluyor. Ben resmen aday bile değilim kaldı ki. Partim açıklamış. Onun için burada açıklıyorum, adaylık sürecim açıklandığı an istifa edeceğim. Adaylığım resmen açıklandığında ben dilekçemi vermiş olacağım.

18 ŞUBAT’TA BIRAKACAĞIM

Benim için Meclis Başkanlığı meselesi 18 Şubat tarihi itibariyle tamamdır, orada görevimi tamamlamış olacağım. Seçime kadar tam kapasite İstanbul kampanyasıyla vaktimi geçirmiş olacağım.

CNN Türk