SON TV

TBMM Başkanı Yıldırım: Ermenistan saçma sapan soykırım iddialarına son vermeli

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Avrasya Meclis Başkanları 3'üncü Toplantısında, Ermenistan temsilcisinin iddialarına ilişkin "Ermenistan, Türkiye ile ilişkilerinin gerçekten düzeltmek istiyorsa bu saçma sapan soykırım iddialarına bir son vermeli" değerlendirmesinde bulundu

TBMM Başkanı Yıldırım: Ermenistan saçma sapan soykırım iddialarına son vermeli

Antalya’da gerçekleşen Avrasya Meclis Başkanları 3’üncü Toplantısı’nda Ermenistan temsilcisi Meclis Başkan Yardımcısı Eduard Sharmazznov, sözde Ermeni soykırımı’ ve Dağlık Azerbaycan bölgesine ilişkin Türkiye’yi rahatsız edecek açıklamalarda bulundu. Bunun üzerine TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ermenistan’ı temsilcisi Sharmazzov’u eleştirerek, “Küresel sorunlara çözüm aradığımız bölgede ve dünyada istikrarı önemsediğimiz bu toplantıda gerçekleri çarpıtan açıklamalarını kabul etmemiz mümkün değildir” dedi. Yıldırım, “Ermenistan’la Türkiye ilişkilerinin gerçekten düzeltmek istiyorsa bu saçma sapan soykırım iddialarına bir son vermeli, tarihi olayları tarihçilerin incelemesine terk etmelidir” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Avrasya Meclis Başkanları 3’üncü Toplantısı, Antalya’nın Belek Turizm Bölgesinde bulunan Kaya Palazzo Otel’de devam ettiği sırada kriz çıktı. Ermenistan’ın toplantıdaki temsilcisi Meclis Başkan Yardımcısı Eduard Sharmazznov’un basına kapalı oturumda ‘sözde Ermeni soykırımı’ ve Dağlık Azerbaycan bölgesine yönelik açıklamalarda bulunduğu öğrenildi. Ardından basına açık yapılan toplantıda ortak bildirinin okunması sırasında TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ermenistan’ı temsilcisi Sharmazzov’u eleştirdi.

GERÇEKLERİ ÇARPITAN AÇIKLAMALARI KABUL ETMİYORUZ

Ermenistan temsilcisinin açıklamalarının toplantının amacına uygun düşmediğini dile getiren Yıldırım, “Ermenistan temsilcisi maalesef burada bazı iddialar ortaya atmıştır. Küresel sorunlara çözüm aradığımız bölgede ve dünyada istikrarı önemsediğimiz bu toplantıda gerçekleri çarpıtan açıklamalarını kabul etmemiz mümkün değildir. Ermenistan’la Türkiye ilişkilerinin gerçekten düzeltmek istiyorsa bu saçma sapan soykırım iddialarına bir son vermeli, tarihi olayları tarihçilerin incelemesine terk etmelidir. Az önce Azerbaycan Ermenistan anlaşmazlığı Dağlık Karabağ meselesinden değerli meclis başkanı kapsamlı açıklamaları ifade etti.” diye konuştu.

BARIŞ VE GÜVENLİK SAĞLANIRSA MÜLTECİ SORUNU ORTADAN KALKAR

Ermenistan’ın yaptıklarıyla kendi kendini izole ettiğini söyleyen Yıldırım, “Ermenistan barışçı bir politika izlediği takdirde komşularıyla ilişkilerini normalleştirmeye Güney Kafkasya bölgesinin barış, istikrar ve refahına katkıda bulunmayı başarmış olacaktır. Savaş ve şiddetin sona erip, barış ve güvenlik ortamının sağlanması durumunda sığınmacı mülteci gibi sorunların önemli bir kısmı ortadan kalkmış olacaktır.” dedi.

Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Esadov da Ermenistan’ın sürekli Türkiye’yi suçladığını söyledi. 26 sene önce Ermenistan’ın Hocalı’da katliam yaptığını belirten Esadov, “BM bu katliamı tanıdı. Ermenistan gerçek olmayan iddialarda bulunuyor” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan ortak bildiri toplantısına Ermenistan temsilcisinin katılmadığı görüldü.