SON TV

Tecavüzle suçlanan HDP’li vekilin istifası gerekçesiz sunuldu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının hakkında cinsel istismar iddiaları bulunan HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılmasını istemesinin ardından Çelik istifa etti. Belli basın organları istifa haberinde cinsel istismar iddialarına yer vermedi.

Tecavüzle suçlanan HDP’li vekilin istifası gerekçesiz sunuldu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in hakkındakki cinsel istismara yönelik iddiaların soruşturması için yeterli ve kanuni delil olduğunu belirterek Çelik’in vekil dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırladı. Fezlekenin ardından partisinden istifa eden Çelik’in istifa ettiği haberi birçok haber sitesinde nedensiz bir istifa gibi gösterilerek cinsel istismar görmezden gelindi.

‘DUYARLI’ MUHALİFLER TECAVÜZÜ DUYURMADI!

Tuma Çelik iddiaları komplo olduğunu ve partisini yıpratmamak için istifa ettiğini açıkladı. Muhalif basın organlarında bu istifanın temeli oluşturan iddiaların bir cinsel istismara dayandığına değinilmedi. Kadın hakları ve cinsel saldırılara karşı her gün duyar kasan yayın organları, konunun aktörü bir HDP’li olunca istifaya götüren iddiaları ‘es’ geçti.

Tecavüzle suçlanan HDP'li vekilin istifası gerekçesiz sunuldu

Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı iddiaları soruşturmak için yeterli ve kanuni bularak Çelik’in dokunulmazlığın kaldırılmasını istedi.

AYLAR ÖNCEKİ İFADE ORTAYA ÇIKTI

Tuma Çelik hakkında tecavüz iddiasında bulunan D.K. adlı kadın, 25 Aralık 2019’da verdiği ifadesinde olayın ayrıntılarını anlatırken D.K. ve Çelik arasındaki WhatsApp yazışmalarında dosyaya girdiği öğrenildi.

D.K. ifadesinde şöyle konuştu:

“HDP Milletvekili Tuma Çelik seçimde birlikte çalışmayı teklif etti. Çocuklarım olduğunu ve aile içi sorunlarım bulunduğunu söyleyip kabul etmedim. Ama Çelik, ‘Amca kızı gel bize gidelim, hem bir kahve içer hem de sorunlarını konuşuruz’ dedi. Beni Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı E.T.’nin Mardin Midyat’taki evine götürdü. Evde kahve içtikten sonra bana tecavüz etti. O gün, özel günümdü. Salondaki kanepenin üzeri kan lekesi oldu. Çelik’e, ‘Seni partiye şikayet edeceğim’ diye bağırdım. Bana, ‘Eğer bu duyulursa ben vekilim, dokunulmazlığım var. Olmadı siyasi hayatım biter, giderim Avrupa’da yaşarım. Yöre halkı benim için ‘Erkektir bir zamparalık yaptı’ der. Ama sen, eşin ve çocukların insan içine çıkamazsınız’ dedi. Sonra beni Batman’a getirerek evime bıraktı. Bir ay sonra olayı kız kardeşime anlattım, sonra ailem öğrendi. Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı E.T.’nin yanına giderek, Çelik’in ihraç edilmesini ya da istifa ettirilmesini istedim. Ama E.T., ‘Seni öldürmekten beter ederim, ayaklarına sıkarım. Midyat topraklarında barındırmam’ diye beni tehdit etti. Bunun üzerine Süryani Derneği’ni taşladım. Hakkımda ‘tehdit ve hakaret’ten soruşturma başlatıldı. Şikayetten vazgeçmeleri karşılığında bana, ‘Partiye yönelik yıpratma çabalarıdır, Tuma Çelik ile hakkımızda çıkanlar dedikodudur’ şeklinde evrak imzalattırıldı. Evrakı imzaladıktan sonra şikayetten vazgeçtiler. Olay nedeniyle ruh sağlığım bozuldu, aile birlikteliğim sonlandı. Evi ve çocukları terk etmek zorunda kaldım.”