SON TV

Telefon bataryaları nükleer atıkla çalışacak

Amerika merkezli bir batarya üreticisi şirket, akıllı telefonların ataryalarını nükleer atıklarla çalıştırmayı hedefliyor. Çalışma başarılı olursa akıllı telefonların şarjı 9 yıl gidebilir.

Telefon bataryaları nükleer atıkla çalışacak

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde merkezi bulunan Nano Diamond Battery (NDB) adlı batarya üretim şirketi, nükleer atıklardan akıllı telefon bataryası üretmek üzerine bir proje geliştirdi.

NDB’nin başarılı olması halinde telefonların bataryaları oldukça yüksek kapasiteye erişecek. NDB’nin CEO’su Nima Golsharifi,projelerinde ticari prototip aşamasında olduklarını belirtse de koronavirüs salgını sebebiyle çalışmalarda aksaklıklarla karşılaştıklarını ifade etti.

NÜKLEER ATIKLARDAN TELEFON BATARYASI

Salgının ardından laboratuvarın çalışmalarına dönülmesi halinde 6-9 arası bir sürede prototip çalışmalarının tamamlanmasını planlayan NDB, nükleer bataryayla çıkacak telefonları bir devrim niteliğinde olarak tanımlıyor.

Son derece ölümcül olan ve yok olması binlerce yıl süren nükleer bataryalar genellikle okyanus tabanında yada yer altında depolansa da NDB bu atıkların, akıllı telefon bataryalarına güç sağlamak için güvenle kullanılabileceğini savunuyor.

NDB söz konusu grafit nükleer atıkların önce saf bir forma çevrilip ardından elmasa dönüştürülmesiyle mümkün güvenli hale getirildiğini kaydediyor.

AKILLI TELEFONLARIN ŞARJI 9 YIL GİDECEK

NDB’nin nükleer atıklardan oluşturacağı bataryalar; akıllı telefonlara 9 yıl, daha küçük sensörlü teknoloj ürünleri için ise 28 bin yıl şarj ömrü vaad ediyor. Öte yandan şirkete göre yeni bataryalar, elektrikli otomobillerde kullanılan lityum-iyon pillerden de daha ucuz mâl olacak.

Ayrıca nükleer bataryaların, çevreye zarar verebilecek herhangi bir emisyon veya zararlı yan ürün üretmeyeceği söyleniyor.

NDB’nin nükleer bataryaları hayata geçirmesi durumunda hem akıllı telefonların şarj sorunu ortadan kalkabilir hem de nükleer atıklar dönüştürülmüş olabilir.