SON TV

Terör savcılarına araç yok, korumayla adliyede buluşuyorlar

SONTV’nin Ankara Adliyesinde Sulh Ceza Hakimlerinden birine yapılan ayrımcılığı gündeme taşımasının ardından Terör Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcılarına da kendilerine koruma tahsis edilmesine rağmen araç verilmediği, 37 Terör Savcısından sadece birkaçında araç bulunduğu ortaya çıktı. Terör Savcılarının adliyeye gidiş-dönüşlerde koruma polisleri yanlarında olmadan kendi imkanlarıyla adliyeye gidip-geldiği, adliyede buluştukları öğrenildi.

Terör savcılarına araç yok, korumayla adliyede buluşuyorlar

Ankara Adliyesinde önemli kararlara imza atan Sulh Ceza Hakimlikleriyle ilgili kulislere şok bir bilgi yansımıştı. Hakimlerden birinin adeta üvey evlat muamelesi gördüğü, bütün hakimlere makam aracı olarak son model Toyota araçlar ve iki koruma verildiği, hakimlerden birinin ise bütün bu imkanlardan ayrı tutulduğu ortaya çıkmıştı. O Sulh Ceza Hakimine eski model siyah bir linea makam aracı verilirken, ayrıca korumasının da teke düşürüldüğü öğrenilmişti.

CUMHURİYET SAVCILIKLARINDA DA SORUN YAŞANIYOR
Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan tasarruf kararnamesinde “237 sayılı Taşıt Kanunu’na ekli (1) ve (2) sayılı cetvel kapsamındaki hizmetlere ve koruma altına alınanlara tahsis edilen taşıtlar dışında hiçbir makama taşıt tahsis edilmeyecek” ibaresi bulunmasına rağmen, Ankara Adliyesinde Terör Suçları Soruşturma Bürosunda görevli ve 1 polis koruma kararı bulunan savcılara araç tahsis edilemiyor.  Hal böyle olunca da savcılar korumalarıyla adliye çıkışında vedalaşıp ayrılıyorlar. Terörle mücadelede görev yapan savcılar, ertesi sabah Valilik tarafından verilen korumalarını adliyede ancak mesai saatlerinde içinde buluşabiliyor. 37 Terör savcısından özel koruma kararı bulunan birkaç Cumhuriyet Savcısında ise araç tahsisi bulunuyor. Ancak onlarında başsavcı vekilleri gibi maalesef yakıt limiti sorunu bulunuyor.

BAŞSAVCI VEKİLLERİNE 100 LİTRE LİMİT
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında görev yapan Başsavcı vekillerinde de araç tahsisi bulunuyor. Ancak yakıt limitleri 100 litre olduğu için polis korumalarıyla farklı adreslerde oturan Başsavcıların, korumalarını ya adliye de bırakıp kendi evlerine korumasız gittiği, ya da korumalarını bırakmak istemezlerse her ay cebinden yakıt almak zorunda kaldıkları öğrenildi.

KORUMA KARARI İSTİSNASINA RAĞMEN

Ankara Terör Suçları Bürosu Savcıları, Türkiye’nin en önemli soruşturmalarını yürütmesine rağmen, maalesef tasarruf tedbirlerinde belirtilen özel duruma rağmen araç verilmediği için motivasyon kaybı yaşıyor.