SON TV

Teröristlerin ölüm listesindeki savcının koruma kararı kaldırıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı olan ve 17/25 Aralık, Berkin Elvan soruşturması ve DHKP-C dosyaları gibi kritik soruşturmalar yürüten Basri Aydın’ın koruma kararı İstanbul Vali yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit’in imzasıyla kaldırıldı. Görev yaptığı 41 yıl boyunca önemli soruşturmalar yürüten, hakkında DHKP-C tarafından ‘İple boğulması’ talimatı bulunan ve teröristlerin evini tespit etmesi üzerine iki kez evini polis eşliğinde taşımak zorunda kalan Aydın, koruma kararının kaldırılmasıyla HSK’ya emeklilik dilekçesi verdi. Aydın’ın emeklilik dilekçesi, HSK Genel Sekreteri Seyfi Han imzasıyla kabul edildi.

Teröristlerin ölüm listesindeki savcının koruma kararı kaldırıldı

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Basri Aydın, 2013’de kamuoyunda 17/25 Aralık soruşturmaları olarak adlandırılan dönemde yasadışı iş ve işlemleri yapan kamu görevini ifa eden FETÖ/PDY örgüt üyelerinin yerlerine atanan ve kendilerine operasyon yapan tüm rütbeli emniyet görevlileri ile bağlantılı alt rütbedeki diğer personel hakkında tüm soruşturmaları yürüttü. Aydın aynı zamanda 2015’te özel harekat polislerinin DHKP-C üyesi Hatice Ruken Kılıç’ın bulunması için yaptıkları operasyon sırasında girdikleri bir evde yapılan aramada Dilek Doğan’ın polis memurunun silahından çıkan kurşunla ölmesi sonrası yapılan soruşturmasını da yürüttü.

SAVCI KİRAZ’IN KATİLLERİNDEN TEHDİT
Söz konusu soruşturmanın ardından Cumhuriyet Savcısı Basri Aydın savcı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit eden terör örgütleri tarafından tehdit almaya başladı. Şehit savcı Kiraz’ın baktığı Berkin Elvan dosyasında ihmali görülen emniyet personeli ile ilgili soruşturmayı yürüten Aydın, kritik dosyalar baktığı dönemde devam eden tehditler ve terör örgütlerinin evine kadar gelmesi nedeniyle 2 kez kendisine ait evden taşındı.

ÖLÜM LİSTESİNDE
Dilek Doğan soruşturmasını yürüten Savcı Aydın’ın, silahlı terör örgütü DHKP-C’ye yönelik jandarma operasyonuyla yakalanan örgütün sözde İstanbul Anadolu Bölge Sorumlu Kerim K, itirafında, ‘Dilek Doğan davasının görüldüğü mahkemenin duruşma savcının iple boğulması’ beyanı bulunmasının ardından söz konusu örgütün ‘ölüm listesinde’ bulunabileceği belirtildi.

KORUMA KARARI KALDIRILDI
DHKP-C ve FETÖ dosyalarına bakan ve yaklaşık 41 yıl devlet hizmetinde bulunan Savcı Basri Aydın’ın koruma kararı, İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit imzalı belge ile kaldırıldı. Vali Yardımcısı Özyiğit imzalı belgede, “Koruma Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine göre, koruma ile ilgili durumunuz 17 Şubat’ta toplanan Merkez Koruma Komisyonu’nda değerlendirilerek karara bağlanmıştır. Toplantıda hakkınızda ‘Çağrı üzerine koruma kararını kaldırılması’na kararı verilmiştir” denildiği öğrenildi.

TERÖRİSTLER EVİNE GİRMİŞ
Savcı Basri Aydın, İstanbul Valiliğine gönderdiği ‘Çağrı üzerine koruma kararının değiştirilip yakın ve özel koruma kararı verilmesi’ yönünde hazırladığı dilekçesinde, teröristlerin evine kadar geldiğini belirterek hedeflerinde olduğunu kaydetti. Savcı Aydın, “Şişli ilçesinde oturmakta olduğum dönemde terör örgütü üyelerinin ikametimin bulunduğu apartmana girmeleri ve şahsımı soruşturdukları sırada apartmanda bulunan şirket görevlilerinin durumu fark etmeleri ve örgüt üyelerini apartmandan çıkartmaları nedeniyle bu ikametimi de değiştirmek zorunda kaldım. Evi değiştirene kadar mevcut korumalara ek olarak ikametten çıkışım sokakta bekleyen resmi emniyet araçlarının koruması şeklinde gerçekleşmiştir. Ayrıca 30-31 Ocak 2022’de basın yayın organlarında olan ve dağıtımı yapılan gazeteler ile internet gazete yayınlarında, “Silahlı terör örgütü DHKP-C’ye yönelik jandarma operasyonuyla yakalanan örgütün sözde İstanbul Anadolu Bölge Sorumlusu K.K. itirafçı oldu. Dilek Doğan dosyasına bakan savcının iple boğulması” haberi bulunuyor. Tarafımca yürütülen Dilek Doğan dosyası Kasım 2015’te bitirilmiş olup iddianamesi düzenlenerek davası açılmış ise de itirafçının beyanında ‘Dilek Doğan dosyasına bakan savcının iple boğulması’ talimatını yaklaşık 1 sene sonra Aralık 2016’da aldığını söylemiştir. Yürütülen soruşturmalar neticesinde büromuz çalışanları terör örgütlerinin hedefi haline gelmektedir” ifadelerini kullandı.

EMEKLİYE AYRILMAK ZORUNDA KALDI
Terör örgütlerinin hedefinde olan ve halen tehditler alamaya devam eden Savcı Aydın koruma kararının kaldırılmasının ardından emekliye ayrılmak zorunda kaldı. Hakimler ve Savcılar Kurulu’na emeklilik dilekçesi gönderen Savcı Aydın’ın talebi Genel Sekreter Seyfi Han tarafından kabul edildi.

KAYNAK : SABAH