SON TV

TFF’nin ‘futbola dönüş protokolü’

Beşiktaş'ta 2 oyuncunun COVİD-19 testi pozitif çıktı. Bu akşam maçı olan Beşiktaş'a TFF'nin futbola dönüş protokolü uygulanacak. Futbola dönüş protokolü nedir? Beşiktaş hangi yolu izleyecek?

TFF’nin ‘futbola dönüş protokolü’

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgınında normalleşme sürecine adapte olmaya çalışan tüm sektörlerden biri de futbol camiası.

Türkiye Futbol Fedarasyonu (TFF), liglere seyircisiz olarak başlasa da camiada vaka görülebiliyor. Süper Lig’in 29. haftasında Konyaspor’u ağırlayacak olan Beşiktaş’ta da 2 futbolcunun test sonuçlarının pozitif çıktığı öğrenildi.

POZİTİF VAKA GÖRÜLEN BEŞİKTAŞ NE YAPACAK?

Bu şartlar altında Beşiktaş’ın ne yapacağı merak konusu olmuştu. Konuyla ilgili Beşiktaş’a TFF’nin ‘futbola dönüş protokolü’ uygulanacak.

Protokole göre, Beşiktaş virüse yakanan 2 futbolcusunu kadro dışı bırakarak maçını oynayacak. Maçın ertelenmesinin söz konusu olabilmesi için takım kadrosunun 14’ün altına düşmesi gerekiyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda müsabaka oynatılmayarak, Federasyon tarafından ileri bir tarihe ertelenecek.

Federasyonun protokolüne göre; test sonucu pozitif çıkan kişinin hemen ardından tüm kulübe yeniden test yapılması isteniyor. Tesiste bulunmadığı halde tesisteki vaka ile temas olasılığı olan diğer çalışanların da çağrılıp test yapılması istenirken pozitif çıkan vakaların ailelerinin bilgilendirilmesi ve evlerinde test organize edilmesi talep ediliyor.

ANTALYASPOR VE DENİZLİSPOR DA TEST YAPTIRMAK ZORUNDA

Ayrıca, vaka görülen takımın son 4 hafta içinde karşılaştığı tüm takımlar için de test zorunluluğu var. Böylelikle, Beşiktaş’ın son 4 hafta içerisinde karşılaştığı Antalyaspor ve Denizlispor kulüplerinin oyuncu ve çalışanlarının 48 saat içinde test yaptırması gerekiyor.