SON TV

Trump Çin’i hedef gösterdi! Bu kez Clinton…

ABD Başkanı Donald Trump, tweetleri ile tartışma yaratmaya devam ediyor. Trump bu kez Çin'i, Clinton'ın maillerini hacklemekle suçladı.

Trump Çin’i hedef gösterdi! Bu kez Clinton…

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump twitter üzerinden polemik üretmeyi sürdürüyor. Başkan Trump’ın hedefinde bu kez Çin var. Donald Trump, Çin’i Hillary Clinton’ın maillerini hacklemekle suçluyor.

Trump Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Hillary Clinton’ın mailleri, ki birçoğu gizli bilgilerle doluydu, Çin tarafından hacklendi” ifadelerine yer verdi. Çin’den suçlamalar üzerine “Bu suçlamalar bizim için yeni bir şey değil” cevabı geldi.

Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Hillary Clinton’ın mailleri, ki birçoğu gizli bilgilerle doluydu, Çin tarafından hacklendi” dedi ancak herhangi bir kanıt sunmadı.

TRUMP’IN SEÇİM KAMPANYASI SORGULANIYOR

Trump’ın iddialarına karşın, ABD’de Trump’ın seçim kampanyasında usulsüzlük bulunduğu gerekçesiyle Trump’ın seçim kampanyasında görev yapan isimler, FBI tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Hacklenen mailler ve siber saldırılar konusunda ise yetkililer Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale iddiasını inceliyor.

MAİLLERİN HACKLENMESİNDEN ÇİN SORUMLU

Rusya ve Trump bu iddiaları kesin bir dille reddederken, Trump son tweetleri ile maillerin hacklenmesinden bizzat Çin’in sorumlu olduğunu belirtti.

Çin’den Trump’a yanıt ise gecikmedi. Çin’in Dışişleri Bakanı Wang Yi, Trump’ın suçlamalarının sorulması üzerine “Bu suçlamalar bizim için yeni bir şey değil” dedi.

Clinton’ın elektronik postaları neden mesele oldu?

Mesele, Hillary Clinton’ın Dışişleri Bakanı görevine geldiği 7 yıl öncesine dayanıyor. Clinton, .gov uzantılı resmi bir elektronik posta adresi açmak yerine, işle ilgili ve kişisel elektronik postalarını [email protected] adresinden gönderdi.

Clinton’ın New York’taki evinde özel bir sunucusu vardı. Clinton, görev süresi boyunca 62 binden fazla elektronik posta aldığını söylüyor. Bunların yarısının resmi, yarısının ise kişisel olduğunu belirtiyor.

Kişisel elektronik postaları arasında kızının evlilik planları, annesinin cenazesi ve yoga dersleri gibi konuların olduğunu ifade ediyor.

Hillary Clinton bir seferinde gazetecilere “Tek bir cihaz kullanmanın daha basit olduğunu düşünmüştüm ama açıkçası öyle olmuyormuş” dedi.

Peki, skandal nerede?

En basit haliyle söylemek gerekirse, Clinton Amerikan halkından hiçbir bilgi saklamadığına inanmalarını istiyor. Hillary Clinton’ın kendi sunucusunu ve elektronik posta adresini kullanmasının, mesajları üzerinde tam bir kontrole sahip olması anlamına geldiğine dikkat çekiliyor. Yani hangi bilgilerin resmi kayıtlara girip girmeyeceğine kendisi karar veriyor. Clinton yapılması gerekenleri “fazlasıyla” yaptığını söylüyor. Tabii bir de güvenlik meselesi var. Kendi sunucusunu kullanmasının bilgisayar korsanları ve casusların işini kolaylaştırdığını söyleyenler var. Elektronik postalara sızılıp sızılmadığını kanıtlamanın imkânı yok. Ancak hükümete ait resmi sunucuların da her zaman güvenli olmadığını biliyoruz. Amerikan Dışişleri Bakanlığı 2014’te bilgisayar korsanlarının siber saldırısına uğramıştı.

 

ETİKETLER: