SON TV

Trump: Rusya ve Çin’in telefonlarımı dinlediği haberi yalan

ABD Başkanı Trump, New York Times'ın "Trump'ın telefonları Rusya ve Çin istihbaratı tarafından dinleniyor" haberine ilişkin açıklama yaptı. Trump, gazetenin haberini yalan haber olarak niteledi. Trump, "Ben sadece devlet telefonlarını kullanıyorum ve sadece bir tane çok az kullandığım cep telefonum var. Hikaye çok yanlış.” ifadelerini kullandı

Trump: Rusya ve Çin’in telefonlarımı dinlediği haberi yalan

New York Times gazetesinde yer alan haberde, ABD Başkanı Donald Trump’ın kullandığı iPhone’larının Rusya ve Çin’in istihbarat servisleri tarafından dinlendiği iddia edilmişti. Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, kendisini Trump uzmanı zannedenlerin “yanlış bir makale” yayımladığını söyledi. New York Times’ın haberini yalanladı.

Amerikan istihbarat servisinin raporlarına ve konuyla ilgili Amerikalı yetkililerin açıklamalarına dayandırılan haberde, Trump’ın iPhone’larıyla yaptığı görüşmelerin özellikle Çin istihbaratı tarafından Trump’ın dinlendiği ve elde edilen istihbaratın Washington’un politikalarını etkilemek amacıyla kullanıldığı belirtildi.

NYT’nin haberinde Trump’ın telefonlarının güvenli olmadığını ve istihbarat servisleri tarafından dinlendiğini söyleyen yardımcılarına kulak asmadığı da vurgulanmıştı

YANLIŞ BİR MAKALE

New York Times’ta kendisini Trump uzmanı zannedenlerin “yanlış bir makale” yayımladığını belirten Trump, “Benim bunlara cevap verecek vaktim yok. Ben sadece devlet telefonlarını kullanıyorum ve sadece bir tane çok az kullandığım cep telefonum var. Hikaye çok yanlış.” ifadesini kullandı. Trump, bir başka paylaşımında ise şu ifadeleri kullandı:

KABLOLU TELEFON KULLANIYORUM

“New York Times yalan bir haber yayımlayarak Rusya ve Çin’in (Nihayet Çin’i de eklediler) benim cep telefon görüşmelerimi dinlediğini yazdı. Çok az cep telefonu kullanıyorum, kullandığım zamanlarda ise devlet onayından geçmiş bir hat kullanıyorum. Kablolu telefonlar kullanmayı tercih ediyorum.”

New York Times’ın haberinde, Trump’ın cep telefonu görüşmelerinin Rusya ve Çin tarafından dinlendiği ileri sürülmüştü.

ÜÇÜNCÜ TELEFON GÜVENSİZ

Trump’ın üçüncü telefonunun ise güvensiz bir hat olduğu ileri sürülen haberde, Trump’ın bu telefonu ısrarla tutma gerekçesini ise “rehberim bu telefonda” şeklinde açıkladığı savunulmuştu.