SON TV

TSK’dan Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Günü’ne özel muhteşem klip!

Türk Silahlı Kuvvetleri, Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Günü'nü sosyal medya hesabından yayınladığı özel bir kliple kutladı.

TSK’dan Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Günü’ne özel muhteşem klip!
Türk Silahlı Kuvvetleri, Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Günü’ne özel olarak hazırladığı muhteşem klibi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladı.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sosyal medya hesapları üzerinden yayınladığı klipte, Kaptanı Derya Barbaros Hayrettin Paşa ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğraflarının yanı sıra Deniz Kuvvetleri’nin hava destekli tatbikat görüntülerine yer verildi.
TSK’nın yayınladığı bu özel klibin sonunda “Bu gelecek tüm milletimizindir.” ifadesi kullanılması dikkat çekerken 27 Eylül Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Günü bu muhteşem klip ile kutlanmış oldu.

İŞTE O VİDEO

Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Günü’nü yine sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı çok özel bir görselle de kutladı.

İŞTE O GÖRSEL

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DAN MESAJ

“Denizcilerimizin gurur abidesi olan Preveze Deniz Zaferi, tarihimizin en şanlı ve en görkemli zaferlerinden biridir.

Barbaros Hayrettin Paşa komutasında, büyük bir donanmaya karşı kazanılan Preveze Deniz Zaferi, Osmanlı Devleti’nin Akdeniz’deki egemenliğini perçinlemiş; donanmamızın gücünü ve kabiliyetini tüm dünyaya göstermiştir.

Başta Preveze Deniz Zaferi olmak üzere, tarihi büyük başarılarla dolu olan Deniz Kuvvetlerimiz, devraldığı mirası güçlendirerek geleceğe taşımakta, birikimi, donanımı, disiplini ve nitelikli personeliyle üstlendiği tüm görevlerde bizleri gururlandırmaktadır.

Deniz Kuvvetlerimiz, yurt içinde ve yurt dışında yüksek bir vazife şuuruyla barışa değerli katkılarda bulunmakta; geçmişinden aldığı güç ve güvenle bizleri günümüzde de gururlandırmaya devam etmektedir.

Preveze Deniz Zaferi’nin yıldönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü’nde vatanı için mücadele eden bütün kahramanlarımızı ve şehitlerimizi şükranla anıyor, Deniz Kuvvetlerimizin tüm mensuplarını en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER’in Preveze Deniz Zaferi’nin Yıl Dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü Mesajı

“Bugün, Türk donanmasının kazandığı en görkemli zaferlerden biri olan “Preveze Deniz Zaferi”nin 480’inci yıl dönümü ile coşkun denizlerimizin kahramanlarının “Deniz Kuvvetleri Günü”nü kutlamanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Deniz Kuvvetlerimiz, günümüzün güvenlik ortamının ihtiyaçlarına ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak her geçen gün kendini yenileyen ve adından gıpta ile söz ettiren bir seviyeye ulaşmıştır.

Bu imkân ve kabiliyetlerle Deniz Kuvvetlerimiz; Türk karasularının güvenliğini sağlamakla birlikte, özellikle çevre denizlerde istikrar ve güvenin sağlanmasında üstlendiği öncü rol ve “deniz haydutluğu” gibi tehditlere karşı uluslararası alanda yürütülen harekâta sağladığı katkıyla kendisine verilen her görevi başarıyla gerçekleştirmektedir.

Atlantik’ten Büyük Okyanus’a kadar şanlı bayrağımızı şerefle dalgalandıran Deniz Kuvvetlerimiz, icra ettiği harekât ve katıldığı tatbikatlarla her coğrafyada etkin harekât icra etmeye gücü olduğunu göstererek yüce ulusumuzun gurur kaynağı olmuştur.

Yürüttüğü birçok millî üretim projesinin kazandıracağı kabiliyetlerle Deniz Kuvvetlerimizin bundan sonra da önemli başarılara imza atacağına içtenlikle inanıyorum.

Bu vesileyle Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Mükemmel ve güçlü bir Türk donanmasına sahip olmak gayedir.” ifadesi doğrultusunda rotasını çizen Deniz Kuvvetlerimizin aziz şehitlerini rahmetle, gazilerini minnetle anarken başta Deniz Kuvvetleri Komutanı olmak üzere Deniz Kuvvetlerimizin başarı çıtasını daha yükseklere taşımak için büyük bir gayret ve özveriyle çalışan tüm seçkin personelinin “Preveze Deniz Zaferi” ve “Deniz Kuvvetleri Günü”nü en içten duygularla kutlar; sağlık, başarı ve esenlikler dilerim.”

Mavi vatanın kahraman leventleri;

Pruvanız neta, denizleriniz sakin olsun.”

TÜRK DENİZ KUVETLERİ’NDEN MESAJ

“BUGÜN, ŞANLI TARİHİMİZİN EN GÖRKEMLİ ZAFERLERİNDEN OLAN “PREVEZE DENİZ ZAFERİ”NİN 480’İNCİ YILDÖNÜMÜ VE TÜRK DENİZ KUVVETLERİ GÜNÜNÜ BÜYÜK BİR GURUR VE HEYECANLA KUTLUYORUZ.

PREVEZE DENİZ SAVAŞI; UYGULANAN TEMEL TAKTİKLERDEN, DÜNYA LİTERATÜRÜNE GİRMİŞ YARATICI DENİZ STRATEJİSİNE KADAR HER YÖNÜYLE EMSALSİZ BİR DENİZ ZAFERİ VE TÜRK DENİZ TARİHİNİN ALTIN SAYFALARINDAN BİRİDİR.

TARİHİNDEN ALDIĞI GÜCÜ, YENİLİKÇİ STRATEJİ VE DÖNEMİNİN İLERİSİNDE TAKTİKLERLE BİRLEŞTİREREK BU ZAFERİN MİMARI OLAN BÜYÜK TÜRK AMİRALİ BARBAROS HAYRETTİN PAŞA VE ONUN KORKUSUZ LEVENTLERİ, CANLARI VE KANLARI PAHASINA VERDİKLERİ MÜCADELE SONRASINDA AKDENİZ’DE TÜRK EGEMENLİĞİNİ TESİS ETMİŞLERDİR.

TÜRK DENİZCİSİNİ AKDENİZ’DEN SİLMEK ÜZERE OLUŞTURULAN TARİHİN GÖRDÜĞÜ EN KALABALIK DONANMAYI, MÜMTAZ DENİZCİ ASKER ÖZELLİKLERİYLE ALT EDEN BARBAROS HAYRETTİN PAŞA’NIN “DENİZLERE HAKİM OLAN CİHANA HAKİM OLUR” TEMELİNDEKİ DENİZ HAKİMİYET TEORİSİ, HALEN GÜÇLÜ DEVLETLERİN ULUSAL GÜVENLİK STRATEJİLERİNİN ÖZÜNÜ OLUŞTURMAKTADIR.

TARİHİN BİZE BIRAKTIĞI BU DEĞERLİ MİRAS, KURTULUŞ MÜCADELEMİZ VE CUMHURİYET DONANMAMIZA DA İLHAM KAYNAĞI OLMUŞ, GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK DENİZCİLİĞİ TÜRK’ÜN MİLLİ ÜLKÜSÜ OLARAK GÖRÜP ONUN AZ ZAMANDA BAŞARILMASINI İŞARET ETMİŞ, ULU ÖNDERİN ÇİZDİĞİ ROTADA CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞ SÜRECİ İLE BİRLİKTE MODERN DONANMAMIZIN DA TEMELLERİ ATILMIŞTIR.

BUGÜN GELİNEN NOKTADA BAHRİYEMİZ; SADECE ÇEVRE DENİZLERİMİZDE DEĞİL, DÜNYA DENİZLERİNDE DE SÖZ SAHİBİ OLAN, ÜLKE DİPLOMASİSİNİ DENİZ UNSURLARIYLA DESTEKLEYEN, MİLLİ SİLAH VE SİSTEMLERİN KENDİ İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA ÜRETİLMESİNE ÖNCÜLÜK EDEN BİR KUVVET HALİNE GELMİŞTİR.

ŞANLI TARİHİMİZİN EN PARLAK ZAFERLERİ İÇERİSİNDE YER ALAN PREVEZE’DE KAHRAMAN LEVENTLERİMİZİN TAŞIDIĞI RUH, VATAN SAVUNMASI VE ÜLKEMİZİN HAKLARI UĞRUNA HER TÜRLÜ ZORLUĞA GÖĞÜS GEREREK MÜCADELE EDEN SİZ SEÇKİN BAHRİYE PERSONELİNİN; CESARET, GÖREV AŞKI, EĞİTİM,  DİSİPLİN, BAYRAK VE VATAN SEVGİSİNDEN OLUŞAN GÜÇLÜ KARAKTERİNDE YAŞATILMAKTADIR.

DÜNYA SAVAŞ TARİHİNİN KAYDETTİĞİ EN BÜYÜK DENİZ SAVAŞLARINDAN BİRİ OLAN PREVEZE DENİZ ZAFERİ’NDEN GÜNÜMÜZE TAŞINAN EN ÖNEMLİ MESAJ, TÜRK DENİZCİSİNİN KÖKLÜ KÜLTÜRÜNDEN GELEN RUH VE ENGİN TECRÜBE İLE ÜLKEMİZİN HAKLARINI CANI PAHASINA KORUMAKTA HER ZAMAN KARARLI VE MUKTEDİR OLDUĞUDUR.

VATAN SAVUNMAMIZIN TEMİNATI OLAN HARBE HAZIRLIK SEVİYEMİZİN EN ÜST DÜZEYDE MUHAFAZASI VE MİLGEM GİBİ DÜNYANIN EN MODERN GEMİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE DENİZ KUVVETLERİMİZİN ÖNCÜ ROLÜNÜN DEVAMI MAKSADIYLA; SİZ DEĞERLİ PERSONELİMİN,  HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ ÇOK ÇALIŞARAK, ATALARIMIZDAN ALDIGINIZ ŞEREFLİ SANCAĞI DAHA DA YÜKSEKLERE TAŞIYACAĞINIZA OLAN İNANCIM TAMDIR.

BU DUYGU VE DÜŞÜNCELERLE; CANLARI VE KANLARI PAHASINA SAVAŞARAK BİZE ONURLA ANACAĞIMIZ BU MÜSTESNA VE EŞSİZ ZAFERİ ARMAĞAN EDEN BARBAROS HAYRETTİN PAŞA, ONUNLA OMUZ OMUZA ÇARPIŞAN KAHRAMAN LEVENTLERİ VE VATAN AŞKIYLA DENİZ KUVVETLERİMİZİ BUGÜNE TAŞIYAN TÜM DENİZCİLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM.

BU ANLAMLI GÜN VESİLESİYLE, GÜZEL VATANIMIZI BÜYÜK FEDAKÂRLIKLARLA BİZLERE ARMAĞAN EDEN ULU ÖNDERİMİZ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARINI, AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ VE EBEDİYETE İNTİKAL ETMİŞ MENSUPLARIMIZI RAHMETLE, KAHRAMAN GAZİLERİMİZİ MİNNETLE YÂD EDİYORUM.

PREVEZE DENİZ ZAFERİ’NİN 480’İNCİ YIL DÖNÜMÜNÜ VE SİZ DEĞERLİ PERSONELİMİN DENİZ KUVVETLERİ GÜNÜNÜ EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLARKEN, ÜLKEMİZ VE MAVİ VATANIMIZIN GÜVENLİĞİ MAKSADIYLA DENİZDE, KARADA VE HAVADA VAR GÜCÜNÜZLE YÜRÜTTÜĞÜNÜZ ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYOR, HEPİNİZE SEVGİLER SUNUYORUM.

DENİZLERİNİZ SAKİN, PRUVANIZ NETA OLSUN.  ”

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN MESAJ

“Değerli Mesai ve Silah Arkadaşlarım, Kahraman Denizciler,

Bugün, Türk denizcilik tarihinin en büyük zaferi ve dünya tarihinin de en önemli deniz savaşlarından biri olan “Preveze Deniz Zaferi”nin 480’inci yıl dönümünü ve kahraman denizcilerimizin “Deniz Kuvvetleri Günü”nü kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.

Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki şanlı Türk donanmasının 27 Eylül 1538’de kazandığı bu zafer, Türk denizcilerinin başarısını tarihin müstesna sayfalarına altın harflerle yazdırmıştır. Denizci yetiştirmedeki kabiliyetimizin, savaşçı ruhumuzun ve yüksek cesaretimizin en somut işaretlerinden biri olan bu zaferle birlikte Akdeniz bir Türk gölü, Türk donanması da Akdeniz’in hâkimi haline gelmiştir. Yine bu zaferle Türk leventlerinin denizcilikteki mahareti tüm dünyaya gösterilmiş, bunun yanı sıra Akdeniz’de güvenlik sağlanarak deniz ticareti geliştirilmiştir.

Dünya denizcilik tarihine damga vuran Emir Çaka Bey, Barbaros Hayrettin Paşa, Kılıç Ali Paşa gibi büyük amiraller ile Piri Reis, Ali Macar Reis gibi ünlü denizcilerimizin başarılarından ilham alan Deniz Kuvvetlerimiz; Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de etkin, caydırıcı ve saygın bir güç olarak varlığını devam ettirmektedir.

Şanlı Türk Silahlı Kuvvetlerimizin asli unsurlarından biri olan Deniz Kuvvetlerimiz; ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon içerisinde, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan kahraman personeliyle “Mavi Vatanımız” olan denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimizi korumanın yanı sıra Atlantik’ten Hint Okyanusu’na kadar uzanan denizlerde üstlendiği görevlerle dünya barışına katkı sağlamaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile denizci millet yetiştirme kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifade etmeyi bilmeliyiz; denizciliği Türk’ün büyük ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız.” sözüyle denizlerin ve denizciliğin milletlerin geleceğindeki önemini açıkça ifade etmiştir.

Bu bağlamda üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin güvenliğinin sağlanması ile denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimizin korunmasına yönelik modern bir deniz gücüne sahip olmak, ülkemiz için bir zorunluluktur. Öncelikli hedefimiz, yerli ve millî savunma sanayii ile geleceğin modern deniz harp silah ve araçlarını üreterek Deniz Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetini artırmaktır. Bu kapsamda yürütülen MİLGEM ve benzeri yerli ve millî projeler, Deniz Kuvvetlerimizin etkinliğine ve savunma sanayimize önemli katkılar sağlayacaktır.

Nitelikli personeli, 21’inci yüzyılın muharebe anlayışıyla uyumlu araç, silah ve teçhizatı, bilgi teknolojisi, ateş gücü ve kesin vuruş kabiliyetiyle bölgemizin en güçlü donanmalarından birine sahip olan Deniz Kuvvetlerimiz; kendisine verilen görevleri üstün bir başarıyla yerine getirmekte, şanlı sancağımızı dünyanın çeşitli denizlerinde şerefle dalgalandırarak Silahlı Kuvvetlerimizin saygınlığına önemli katkılarda bulunmaya ve asil milletimizin gururu olmaya devam etmektedir.

Bu tarihi gün vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Preveze Zaferi’nin mimarı Barbaros Hayrettin Paşa’yı,  aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan ÖZBAL başta olmak üzere, Deniz Kuvvetlerimizin bugünkü seviyesine ulaşmasında emeği geçen fedakâr mensuplarını ve onlara daima destek olan kıymetli aile fertlerini en içten duygularımla kutluyor, kendilerine başarı ve esenlikler diliyorum.

Kahraman Türk Denizcileri,

Denizleriniz sakin, pruvanız neta, ufkunuz ve bahtınız açık olsun!”

 

Preveze Deniz Savaşı (27 Eylül 1538)

Preveze Deniz Zaferi Türk denizcilik tarihinin önemli dönüm noktalarından birisidir. Yüz yirmi iki gemiden oluşan Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması, 27 Eylül 1538 tarihinde Andrea Doria komutasındaki iki yüz almış iki gemiden oluşan Haçlı Donanması’na Arta Körfezi’ndeki Preveze (Adriyatik Denizi’nin Arnavutluk sahilinde) önlerinde ustalıkla manevra yaparak, taarruz etmiştir.

Taktik baskının yarattığı sürpriz etki Andrea Doria komutasındaki birleşik Haçlı Donanmasını şaşkına çevirmiş; Haçlı Donanması panik içerisinde dağılarak, büyük kayıplarla geri çekilmek zorunda kalmıştır. Bu zafer, Akdeniz’deki Türk hakimiyetini tam anlamıyla pekiştirmiştir. Preveze Deniz Zaferi, büyük bir şeref ve gurur abidesi olarak Türk denizcilerine ışık tutmakta ve zaferin kazanıldığı 27 Eylül günü her yıl Deniz Kuvvetleri Günü olarak coşku ve heyecanla kutlanmaktadır.