SON TV

Tüm yargı teşkilatı bunu merak ediyor

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesince; Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile İdari Yargı Hakimlerini kapsayan mazeret kararnamesi için çalışmalar başladı. Kararnamenin ne zaman çıkacağı yargı kulislerinde en çok sorulan sorular arasında yer alırken, SONTV kararnamenin çıkacağı tarihe ilişkin flaş kulis bilgisine ulaştı.

Tüm yargı teşkilatı bunu merak ediyor

Yargı teşkilatının uzun süredir merakla beklediği Güz Kararnamesinin yayımlanmasına sayılı günler kaldı. Güz Kararnamesi kapsamında HSK Genel Sekreter Yardımcısı Reşat Sağlık başkanlığında kararname tetkik hakimlerince çalışmalar başladı.

SONTV’nin yargı kaynaklarından edindiği bilgiye göre Genel Sekreter Yardımcısı Reşat Sağlık başkanlığında yürütülecek çalışmaların 2-3 hafta süreceği ve daha sonra
taslak metnin Birinci Daire’ye bildirileceği öğrenildi.

NE ZAMAN İLAN EDİLECEK
Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesince; Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı ile İdari Yargı Hakimlerini kapsayan kararnamenin ne zaman ilan edileceği ise merak konusu oldu.

Yargı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; kararname en geç Kasım ayının son haftasına kadar ilan edilecek. Kararnamenin önümüzdeki hafta ilan edilmesinin düşük bir olasılık olarak görüldüğü öğrenilirken, Kasım ayının son haftasında kararnamenin kesin olarak yayımlanacağı bilgisi edinildi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Kararname kapsamında birkaç ilin başsavcı vekillerinin de değişeceği edinilen son dakika bilgiler arasında yer alıyor. Yargı kaynakları, kararnamenin 400’ün üstünde yargı mensubunu kapsayacağını belirtirken, çalışmaların Genel Sekreterlik bünyesinde devam ettiğini bildirdi.