SON TV

Türkiye HSK seçimini SON TV’den takip etti

Türkiye HSK seçimini SON TV’den takip etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4, TBMM Genel Kurulunca da 7 üyenin seçilmesiyle yeni Hakimler ve Savcılar Kurulu belirlendi. Yargı camiası başta olmak üzere Türkiye, HSK seçimleriyle ilgili en doğru bilgileri ve bütün gelişmeleri SON TV’den takip etti. Başkan Erdoğan’ın atadığı 4 ismi de Türkiye ilk olarak SON TV’den öğrendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunca 7, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 üyenin seçilmesiyle yeni Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) belirlendi. 13 üyeden oluşan HSK’nin başkanı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile doğal üyesi Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz haricindeki 11 üyesinin görev süresinin 7 Haziran’da sona ermesi nedeniyle seçim süreci 7 Nisan’da başladı.

TBMM’nin seçeceği 7 üyelik için Yargıtay kontenjanından 51, Danıştay kontenjanından 10, avukat kontenjanından 43, öğretim üyesi kontenjanından 14 olmak üzere toplam 118 aday adayı başvuru yaptı. TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon, Kurul üyeliği seçimi için alt komisyon kurulmasını kararlaştırdı. Bunun üzerine kurulan alt komisyon, 3 aday adayının, HSK üyeliği seçimine katılmak için gerekli şartları taşımadığını tespit etti.

Yargıtay Üyesi Yüksel Kocaman da Karma Komisyona gönderdiği dilekçeyle HSK üyeliği aday adaylığından çekildi. Böylece, 7 HSK üyeliği için Yargıtay kontenjanından 50, Danıştay kontenjanından 10, avukat kontenjanından 42, öğretim üyesi kontenjanından 12 olmak üzere toplam 114 aday adayı seçime girdi.

Karma Komisyonda 20 Mayıs’ta yapılan seçimde, HSK üyeliği için 21 aday belirlendi.

HAMİT KOCABEY YENİDEN SEÇİLDİ

TBMM Genel Kurulunca 25 Mayıs’taki oylamayla, Yargıtay üyeleri arasından Ergün Şahin, Ömür Topaç, Sinan Esen, Danıştay üyeleri arasından Aysel Demirel, öğretim üyeleri arasından Cumhur Şahin, avukatlar arasından Bilal Temel, öğretim üyeleri ile avukatlar arasından ise mevcut üye Hamit Kocabey seçildi.

ERDOĞAN İKİ İSMİ YENİDEN SEÇTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HSK üyelikleri sona eren Halil Koç ve Mehmet Akif Ekinci ile Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı İbrahim Kolcu ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Yıldırım’ı seçti. Mevcut üyeler Koç ve Ekinci, Erdoğan tarafından yeniden bu göreve getirildi.

YENİ ÜYELER 4 YILLIĞINA GÖREV YAPACAK

Seçim sürecinin tamamlanmasıyla HSK’nin, TBMM ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçilen 11 üyesinden 3’ü mevcut üyeler arasından seçilirken, 8’i ise değişti. Yeni üyeler dört yıllığına görev yapacak. Yeni oluşturulan HSK, 7 Haziran’da HSK Başkanı ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında ilk toplantısını yaparak göreve başlayacak. Bu toplantıda, üyelerin dairelere dağılımı yapılacak, daire başkanları ve HSK Başkanvekili seçilecek.

TÜRKİYE SON TV’DEN TAKİP ETTİ

HSK seçim sürecinin başlamasıyla birlikte SON TV sahadan an be an gelişmeleri okuyucularına aktardı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden seçilecek 7 isimle ilgili en net ve doğru bilgiler SON TV tarafından aktarıldı. Başkan Erdoğan’ın seçtiği 4 isim ise yine SON TV ilk duyurdu.