SON TV

Türkiye ile Rusya arasında anlaşma sağlandı

Türkiye ile Rusya arasında yapılan görüşmelerden İdlib'de ateşkes kararı çıktı.

Türkiye ile Rusya arasında anlaşma sağlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan görüşmede, anlaşma sağlandı. İdlib konusunda varılan mutabakata ilişkin liderlerin ortak açıklama yapmak üzere kameralar karşısına geçti.

ATEŞKES KARARI

Anlaşmaya göre; ateşkes kararı gece yarısından itibaren yürülüğe girecek.

PUTİN: TÜRK ASKERLERİ İÇİN TAZİYELERİMİ YİNELİYORUM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasında yapılan anlaşmaya ilişkin, “Şahsi yakın temasımız çözüme imkan sağlıyor. Kritik durumlarda her zaman elde edilen mutabakatlara dayanarak uzlaşabilmeyi başarabiliyorduk, çözümler üretiyorduk, bugün de öyle oldu. İdlib’deki hassas durumu ele aldık. Türk askerleri için taziyelerimi yineliyorum. Astana sürecinin öneminde uzlaştık.

İdlib konusunda ortak belge hazırladık. İki ülke dışişleri bakanları bu belgeyi beyan edecekler. Ortak belgenin İdlib bölgesinde ateşkese vesile olacağına ve insani yardım konusunda ilerleme sağlanmasına yardımcı olacağına inanıyoruz.

SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız. Türkiye Cumhurbaşkanı’na Moskova’ya geldiği için teşekkür ediyorum. Tüm Türk mevkidaşlarıma yapıcı çalışmaları için teşekkür ediyorum.” açıklamasını yaptı.