SON TV

Türkiye karşıtı Manfred Weber, Avrupa Komisyonu başkan adayı oldu

Türkiye karşıtı açıklamalarıyla tanınan Alman politikacı Manfred Weber, Avrupa Parlamentosundaki (AP) en büyük grup olan Avrupa Halk Partisinin (EPP) Avrupa Komisyonu başkan adayı oldu

Türkiye karşıtı Manfred  Weber, Avrupa Komisyonu başkan adayı oldu

Avrupa Parlamentosundaki (AP) en büyük grup olan Avrupa Halk Partisinin (EPP) Avrupa Komisyonu başkan adayı eski Finlandiya Başbakanı Alexander Stubb’ı geride bırakan Alman politikacı Manfred Weber oldu.

EPP’nin Helsinki’de düzenlenen kongresinde, gelecek yıl mayıs ayında yapılacak AP seçimlerinde, partinin Avrupa Komisyonu başkan adayı Weber olarak belirlendi.

Delegelerden gelen 619 geçerli oyun 492’sini alan Weber, rakibi eski Finlandiya Başbakanı Alexander Stubb’ı geride bıraktı.

Weber, Almanya’nın Bavyera eyaletinde 1972’de dünyaya geldi ve en son AP’de EPP grup başkanlığı görevini yürütüyordu.

TÜRKİYE KARŞITI AÇIKLAMALARIYLA TANINIYOR

Türkiye karşıtlığı ile bilinen Weber, komisyon başkanı seçilirse Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerini sonlandıracağını söylemişti.

Weber, Alman basınına verdiği mülakatta, “Müstakbel Avrupa Komisyonu Başkanı olarak Türkiye’nin AB’ye olası üyeliği için yürütülen görüşmelere son verilmesi için uğraşırdım.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

EPP’nin önceki AP seçimlerinde gösterdiği başarıyı tekrarlaması halinde Weber’in Avrupa Komisyonu başkanı olması bekleniyor.

Mevcut AB Komisyonu, AB Konseyi ve AP başkanlıkları EPP üyelerinden oluşuyor.