SON TV

Türkiye’den Yunanistan’a izin hakkı tepkisi

Türkiye, Yunan yetkililerini 17 Kasım terör örgütü üyesi Dimitris Kufodinas'a dördüncü kez izin hakkı vermesini sert bir dille kınadı.

Türkiye’den Yunanistan’a izin hakkı tepkisi
  • Dünya
  • 30 Ağustos 2018 12:40

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Yunan yetkililerin, 17 Kasım terör örgütünün mensubu, mahkum Dimitris Kufodinas’a dördüncü defa izin hakkı vermesine tepki gösterdi. Açıklamada diplomatların canına kıyan teröriste hoşgörü gösterilmesi şiddetle kınandı.

ŞİDDETLE KINIYOR

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Yunanistan makamlarının, 17 Kasım terör örgütünün mensubu, mahkum Dimitris Kufodinas’a dördüncü defa izin hakkı vermesini bir kez daha şiddetle kınıyoruz.” ifadesi yer aldı.

AÇIKLAMADA ŞU MESAJLAR VERİLDİ

“Diplomatlarımızın canına kıymış bir teröriste bu şekilde hoşgörü gösterilmesi, onların anısına ve acılı ailelerine yapılan bir saygısızlıktır. Azılı bir teröristin bu tür düzenlemelerden faydalanması terörle mücadelede büyük zafiyet yaratmaktadır.”

DAHA ÖNCE 3 KEZ…

Terör suçlarından 16 kez müebbet hapis cezasına mahkum edilen ve 2002’den bu yana Koridallos Cezaevi’nde tutulan “Lukas” kod adlı Kufodinas’a, daha önce de üç kez cezaevi kurulunca izin verilmişti.

17 Kasım terör örgütü, 1991-1994 yıllarında Türkiye’nin Atina Büyükelçiliğinde görevli diplomatlar Çetin Görgü ve Ömer Sipahioğlu’nu şehit etmiş, Büyükelçilik Müsteşarı Deniz Bölükbaşı, İdari Ataşe Nilgün Keçeci ve şoför Adil Yıldırım’ı yaralamıştı.

ETİKETLER: