SON TV

Türkiye’nin ilk başörtülü BAM Daire Başkanı

Türkiye’nin ilk başörtülü BAM Daire Başkanı

Konya 4. Daire Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) üyesi olan Zeynep Mutlu, HSK’nın 2021 yaz kararnamesi ile Konya Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanı olarak atandı. Mutlu, bu atamayla Türkiye’nin ilk başörtülü BAM Daire Başkanı seçilmiş oldu.

HSK’nın 2021 yaz kararnamesi ile Konya Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanı olarak atanan Zeynep Mutlu, Türkiye’nin ilk başörtülü BAM Daire Başkanı oldu. Kararname ile Konya BAM Daire Başkanı olarak atandığını arkadaşlarından öğrenen Mutlu, SABAH’a konuştu. Daire Başkanı olmak gibi bir talebinin olmadığını kaydeden Mutlu, “Kararnameyi, arkadaşlarım beni arayıp tebrik edince öğrendim ve çok şaşırdım. Açıkçası beklemiyordum ama öğrenince çok mutlu oldum, layık görmüşler, atamışlar” dedi.

“MESLEKTE BİR PROBLEM YAŞAMIYORUZ”

Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Mutlu, 2015 yılında Yalvaç’ta beraber görev yaptığı hakime hanımın başörtülü olduğunu ve kendisinin de hoşuna gittiği için 2017’de kapandığını söyledi. Yargı teşkilatında önceleri başörtü takmanın yasak olduğunu sözlerine ekleyen Mutlu, “Şuan meslekte kapalı olmanın hiçbir zorluğunu görmedim. Kapandıktan sonra keşke biraz daha önce kapansaydım, ilk serbest kaldığı zamanlarda kapansaymışım diye düşündüm. Düşünenler varsa da tavsiye ederim herkese, güzel bir şey. Mesleki anlamda da bir sıkıntı yaşamadım” dedi.

İLK BAŞÖRTÜLÜ BAM DAİRE BAŞKANI OLMAK

Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Mutlu, “Yargıtay tetkik hakimliği, asliye hukuk hakimliği yaptım. Daire başkanı olarak bir sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum. Hukuk konusunda kendime güveniyorum. Başkanlık görevini de layıkıyla yerine getireceğime inancım tam” ifadelerini kullandı.