SON TV

Venezuela Devlet Başkanı Maduro’dan dünyanın beklediği istifa açıklaması geldi! İşte Venezuella’daki darbe girişiminin özeti…

Hafta başından itibaren Venezuela'da süren karışıklık, Trump'ın açıklamasıyla en üst seviyeye çıktı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Hiçbir koşulda istifa etmeyeceğim" diyerek ABD'nin desteğini alarak kendisini devlet başkanı ilan eden Juan Guaid'yu 'palyaçoya' benzetti.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro’dan dünyanın beklediği istifa açıklaması geldi! İşte Venezuella’daki darbe girişiminin özeti…

Venezuela’nın seçilmiş resmi Devlet Başkanı Maduro, Venezuela’da adli yılın açılışına başkanlık etmek üzere Yüksek Adalet Mahkemesi önüne geldi. “Hiçbir koşulda istifa etmeyeceğim” diyen Maduro, başta ABD olmak üzere görevi bırakmasını isteyen pek çok ülkeye rest çekti. Başkanlık yaptığı hükümetin görev süresinin dolacağı 2025 yılına kadar ülkesini halkın çoğunluğunun istediği yönde yönetmeye devam edeceğinin garantisini verdi.

“TRUMP KENDİSİNİ DÜNYANIN POLİSİ SANIYOR”

Maduro, ABD’nin Guaid’ya verdiği desteği kınayarak, ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik, “Venezuela’daki fiili hükümete, halka ve demokrasiye karşı bir darbe dayatmak isteniyor. Donald Trump kendisini dünyanın polisi ve Latin Amerika ile Karayipler lideri olduğuna inanma deliliğini yaşıyor” dedi.

‘ÇARESİZLİĞİNİ GÖREBİLİYORUM’

Maduro ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in açıklamalarına ithafen ise, “ABD Başkan Yardımcısının sözlerinden başkanının çaresizliğini görebiliyorum. Nefreti ve çılgınlığı görebiliyorum. Hukuku zorlayacaklarını görebiliyorum. ABD hükümeti en kötü delilik senaryosunu zorluyor” ifadelerini kullandı.

ORDUNUN YANINDA YER ALMASI

Guaid’nun yemini sonrasında kendisine destek veren silahlı kuvvetleri tebrik eden Maduro, “Askeri güç konuştu. Anayasa, ülke ve halkla birlikteler” dedi. Maduro ayrıca, Rusya’nın desteğini hatırlatarak Rusya devlet Başkanı Putin’e teşekkür etti.

VENEZUELLA’DA NE OLMUŞTU?

Venezuela’da geçen yıl yapılan seçimleri yüzde 68 oyla kazanan Nicolas Maduro, 11 Ocak tarihinde devlet başkanlığı için yemin etmiş ve görevine başlamak için hazırda bekliyordu. Ancak Maduro’nun yemininden bir gün sonra Ulusal Meclis, bu kararı dikkate almamış ve Juan Guaido’yu ‘geçici devlet başkanı’ ilan etmişti.

‘ABD ASKERİ DARBEYE TEŞEBBÜS ETTİ’

Maduro, ABD’nin Venezüella’da darbe planı kurduğuna dikkati çekerek “Emperyalist ABD hükümeti, askeri darbeye teşebbüs ederek kendisine Venezüella’da kukla hükümet getirmek için bir operasyon düzenledi. Venezüella’ya yasa dışı yollardan devlet başkanı atamaya kalkıştı. Şimdi size soruyorum, Venezüella’da devlet başkanını kim seçiyor? Önüne gelen devlet başkanlığı yemini mi ediyor yoksa Venezüella halkı mı devlet başkanını seçiyor?” diye konuştu.

MADURO TRUMP’LA YÜZ YÜZE GÖRÜŞMEK İSTEDİ

Yaşanan karışıklıklar sonrası medyaya röportajlar veren Maduro, ABD’nin Venezuela’nın içişlerine karıştığını ileri sürmüştü. Hatta Maduro, 19 Ocak tarihinde ülkesinde yayın yapan medya kuruluşu Univision’a bir röportaj vererek, Trump’ın Venezuela ile ilgili elinde olan belgelerin yanlış olduğunu ve ABD Başkanı ile ‘yüz yüze’ görüşmek istediğini belirtmişti.

ASKERLER AYAKLANMA ÇAĞRISI YAPTI

ABD Başkanı Trump’a gönderilen bu mesajın hemen arkasından, 21 Ocak Pazartesi günü bir grup asker silahlı ayaklanma çağrısı yaptı. Bu çağrıyı dikkate alan bir grup protestocu, gösteriler yapmış, birçok kişi barikatlar kurarak polisle çatışmıştı.

ABD, GEÇİCİ BAŞKAN OLARAK GUAİDO’YU TANIDI

23 Ocak tarihinde ise ABD Başkanı Trump’ın, sosyal medya üzerinden Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu, ülkenin ‘geçici devlet başkanı’ olarak tanıdığını açıklamasıyla ülke, iç karışıklığa kadar ilerledi.

TRUMP’TAN BATI ÜLKELERİNE ÇAĞRI

Dün yine akşam saatlerinde; ABD’nin siyasi ve ekonomik gücünü, Venezuela’da “Demokrasinin tesisi için kullanmaya devam edeceğini” ifade eden Trump, Batı ülkelerinin liderlerine de Guaido’yu tanımaları çağrısında bulundu. Trump, ABD’nin, Maduro yönetimini kendi eylemleri dolayısıyla sorumlu tutmaya devam edeceğini vurguladı.

MADURO HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Maduro, kendisini destekleyen Venezuellalıları sokağa çıkmaya davet etti.

MADURO’DAN TÜRKİYE’YE SELAM

Maduro, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini arayıp destek mesajı ilettiğini söyledi ve Türkiye’ye de selam gönderdi.

Konuşmasında Maduro ayrıca, Venezüella ordusundan birliği ve disiplini sürdürmesini isteyerek, orduya ‘bağlılık, sadakat ve birlik’ göstermeleri çağrısında bulundu.

ERDOĞAN’DAN MADURO’YA: DİK DUR YANINDAYIZ!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Cumhurbaşkanımız, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu arayarak ‘Maduro kardeşim! Dik dur, yanındayız’ dedi.”;

ETİKETLER: