SON TV

Vincent van Gogh’un mektubundaki güneş hangi mevsime aittir? Kim Milyoner Olmak İster’deki Vincent van Gogh sorusunun cevabı

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasındaki 'Vincent Van Gogh 1984 de kardeşine yazdığı bir mektupta hangi mevsimdeki yalın ve güzel görünüşlü güneşli resme dökebilmenin kolay olmadığını söylemiştir?' sorusunun cevabı merak ediliyor. İşte 'Vincent Van Gogh' sorusunun cevabı...

Vincent van Gogh’un mektubundaki güneş hangi mevsime aittir? Kim Milyoner Olmak İster’deki Vincent van Gogh sorusunun cevabı

7 Kasım 2018 Cumartesi akşamı Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının 786. bölümünde 60 bin liralık soru açıldı.

”Vincent van Gogh 1884’te kardeşine yazdığı bir mektupta hangi mevsimdeki yalın ve güzel görünüşlü güneşi resme dökebilmenin kolay olmadığını söylemiştir? ” sorusu 62 yaşındaki yarışmacı Meltem Pekpak’a soruldu. Yarışmacı telefonla joker hakkını kullandı fakat telefon jokerinden doğru cevabı alamadı. Kazandığı 30 bin TL’yi riske atmak istemeyen yarışmacı, soruya cevap vermeyerek yarışmadan çekildi.

Peki Kim Milyoner olma İster yarışmasındaki ‘Vincent Van Gogh 1984 de kardeşine yazdığı bir mektupta hangi mevsimdeki yalın ve güzel görünüşlü güneşi resme dökebilmenin kolay olmadığını söylemiştir?’ sorusunun cevabı ne?

İşte Vincent Van Gogh 1984 de kardeşine yazdığı mektupta resme dökebilmenin kolay olmadığını söylediği güzel görünüşlü güneşin mevsimi…

Vincent van Gogh 1884’te kardeşine yazdığı bir mektupta hangi mevsimdeki yalın ve güzel görünüşlü güneşi resme dökebilmenin kolay olmadığını söylemiştir?

A- Sonbahar

B- Kış

C- İlkbahar

D- Yaz

Cevap: D

Vincent Van Gogh 1984 de kardeşine yazdığı bir mektupta yaz mevsimindeki yalın ve güzel görünüşlü güneşi resme dökebilmenin kolay olmadığını söylemiştir.

‘Tez çürütecek’ Van Gogh mektubu!

Hayattayken değer görmediği ve resimlerinin satılmadığı iddia edilen ressam Vincent Van Gogh’un kardeşinin mektubu ortaya çıktı. Mektup, ressamın yaşarken de değer gördüğünün bir kanıtı olabilir.

Ünlü Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un yaşadığı yıllarda değerinin bilinmediği yaygın bir iddiadır. Genelde bu iddia, resimlerinin satmamış olmasıyla da temellendirilir. Ancak Van Gogh’un erkek kardeşi Theo’ya ait olduğu belirtilen ve yeni keşfedilen bir mektup, bu tezi çürütmeye aday oldu. İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, Martin Bailey isimli yazar ve küratörün bulduğu mektup, Van Gogh’un ölümünden kısa süre önce parlamaya başladığına işaret ediyor. Mektup, Theo Van Gogh, erkek kardeşi Vincent’ın, kulağını kestikten sonra ve Fransa’daki Saint-Paul-de-Mausole isimli akıl hastanesinde olduğu dönemde yazılmış.

Bundan yaklaşık 4 ay sonra Temmuz 1890’da da, ünlü ressam hayatını kaybetmiş. Theo Van Gogh, erkek kardeşine, onun resimlerinin de bulunduğu kapalı sergiyi ziyaret ettiğini ve serginin onur konuğunun da dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Sadi Carnot olduğunu yazıyor. Mektupta Sadi Carnot’nun Van Gogh’un eserlerinden de hayranlıkla bahsettiği ifade ediliyor. Ayrıca Theo, Paris’teki, ‘Salon des Independent’ın düzenlediği kapalı sergide, kardeşi Van Gogh’a ait 10 eserin, galerinin duvarlarına görünür ve geniş bir şekilde yerleştirildiğini vurguluyor.

‘VAN GOGH KISA SÜREDE DAHİ OLARAK GÖRÜLECEKTİ’

Van Gogh hakkındaki son kitabı üzerinde çalışan Martin Bailey, yıllar sonra dönemin basın arşivinde Carnot’nun bu sergide yaklaşık 1 saat geçirdiği bilgisine de ulaşmış. Kısa bir süre önce Van Gogh Müzesi’nin arşivine katılan mektupta, Theo’nun erkek kardeşi Vincent Van Gogh’a Carnot’nun ziyaretinden üstünkörü bahsettiğini, o yüzden bu olayın araştırmacıların dikkatinden kaçmış olabileceğini söylüyor.
Bailey ayrıca, o dönem Van Gogh’un bir resim bile satamadığından hareketle ressamın tanınmadığına ilişkin efsaneler dolaştığını söylüyor, “Uzun süredir Van Gogh’un yok sayıldığı yönündeki efsanelere şüpheyle bakıyordum” diyor. Yazar ve küratör, dönemin Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinin ünlü ressamın tanınmaya başladığını gösterdiğine dikkat çekiyor. Bailey sözlerine şöyle devam ediyor, “Hayatı 37 yaşında böyle trajik bir şekilde sonlanmasaydı gelişmeye devam edecek, kısa sürede de bir dahi olarak görülmeye başlanacaktı. Van Gogh’la ilgili efsanelerden biraz uzaklaşıp, ressamın hayatına taze bir gözle bakmalıyız.” (BBC Türkçe)

Vincent Van Gogh Kimdir ?

Vincent Van Gogh, ( D. 30 Mart 1853- Ö. 29 Temmuz 1890) Hollandalı ard izlenimci ressamdır. 37 yıllık ömrünün sadece 10 yılını resim yaparak geçiren Van Gogh, büyük başarılara imza atmış, dünyanın sayılı ressamları arasına adını yazmayı başarmıştır. Özellikle ömrünün son iki yılında yaptığı Yıldızlı Geceler, Yatak Odası ve Ayçiçekleri tablolarıyla ölümsüzlüğü yakalamıştır. Van Gogh gençliğimi sanat simsarlığı firmasında geçirmiş, kısa bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra Belçika’ya fakir bir madenci kasabasında misyoner olmuştur.

Resim kariyerine 1880 yılından sonra başlamıştır. İlk zamanlar kasvetli renkler üzerine çalışan Van Gogh, Paris’te izlenimcilik ve yeni izlenimcilik akımlarından etkilenerek canlı renkler üzerinde çalışmalara başlamıştır. Güney Fransa’da geçirdiği dönem içerisinde kendine özgü resim tarzı geliştirmiştir.

Vang Gogh, ömrünün son on yılı boyunca yaklaşık 900 suluboya, yağlıboya resmi ve 1100 karakalem çalışması ortaya koymuştur, en meşhur eserlerini ise ömrünün son iki yılında vermiştir. 1888’de Paul Gauguin ile arkadaşlığının bozulması sonrasında, büyük bir çöküntüye sürüklenen Van Gogh, sol kulağının bir kısmını kesmiş; giderek daha da ruh hali bozulan ünlü ressam intihar etmiştir. Bazı tarihçiler, araştırmacılar ise Guardian’ın tartışma sırasında ünlü ressamın kulağını kestiğini iddia ederler.