SON TV

WhatsApp’ın kurucularından Acton: Kullanıcılarımın gizliliğini sattım!

WhatsApp’ı 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satan, WhatsApp’ın geliştiricisi Brian Acton ,“O gün kullanıcılarımın gizliliğini sattım… Her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum” açıklamasında bulundu

WhatsApp’ın kurucularından Acton: Kullanıcılarımın gizliliğini sattım!

2009 yılında arkadaşı Jan Koum ile WhatsApp’ı ortaya çıkaran Brian Acton, teknoloji sektöründeki en büyük anlaşmalardan birine imza atmasına rağmen, uygulamayı sattığı için pişman olduğunu açıkladı. Forbes’a konuşan Brian Acton,  dünyanın en büyük anlık mesajlaşma platformu WhatsApp’ı 19 milyar dolara Facebook’a satmasıyla ilgili olarak, “O gün kullanıcılarımın gizliliğini sattım… Her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum” dedi.

ACTON, “FACEBOOK’U SİL” KAMPANYASINA DESTEK VERMİŞTİ

Brian Acton, Bu yılın başında patlak veren Cambridge Analytica skandalı sonrası Twitter üzerinden başlatılan “Facebook’u Sil” (#Delete Facebook) kampanyasına da destek vermişti.  Acton, teknoloji alanında son yılların en büyük satışına imza atmasına karşın, pişman olduğunu açıkladı.

Acton, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg başta olmak üzere şirkette çalışan yöneticilerle olan görüş ayrılığına değindi. “Onlar iyi iş insanları. Ancak benim kabul etmediğim bir dizi iş pratiğini, ilkelerini, ahlakını ve politikalarını temsil ediyorlar” dedi.

“KULLANICILARIN GİZLİLİĞİNİ SATTIM”

Acton, dünya genelinde 1.5 milyarı aşkın aylık aktif kullanıcısı olan WhatsApp’taki kullanıcı gizliliğine vurgu yaptı. “Kullanıcılarımın gizliliğini daha büyük bir fayda elde etmek için sattım. Bir seçim yaptım ve her gün bununla yaşıyorum.” dedi.

Eylül 2017’de Facebook’tan, 850 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonundan vazgeçerek ayrılan WhatsApp’ın kurucusu Acton, Cambridge Analytica skandalının yaşandığı Mart 2018’de “Facebook’u silme zamanı” diyerek tweet atmıştı.

INSTAGRAM’IN KURUCULARI DA FACEBOOK’TAN AYRILMIŞTI

2018 yılının Mayıs ayında da Brian Acton ile birlikte WhatsApp’ın diğer kurusu ortağı olan Jan Koum da istifa kararını açıklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un 2012’de 1 milyar dolara satın aldığı Instagram’ın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger de istifa kararı almıştı. Instagram’ın kurucuları “Merakımızı ve yaratıcılığımızı keşfetmek için ayrılıyoruz” açıklaması yapmıştı.

Facebook’un satın alıp, bünyesine kattığı bu iki büyük platformda yaşanan son gelişmeler, sonrası sosyal ağdaki güç savaşları da tekrar gündeme geldi. Mark Zuckerberg’in “tek adam” vizyonu ile ters düşen yöneticilerin birer birer şirketteki görevlerinden ayrılma yoluna gitmesi, Facebook’taki yönetim anlayışına yönelik eleştirilerin de artmasına neden oldu.

ETİKETLER: