SON TV

Wuhan’ın uzaydan çekilen fotoğrafları şüphe uyandırdı

Dünyayı esir alan yeni tip koronavirüsü, Çin'in aylarca sakladığına dair kanıtlar uydu görüntülerinden çıkabilir. Wuhan'daki hastanelerin otoparkları mercek altında...

Wuhan’ın uzaydan çekilen fotoğrafları şüphe uyandırdı

Yeni tip Koronavirüs’ün çıkış noktası olan Çin’in Wuhan kenti yeni bir iddiaya konu oldu. Amerikan üniversitelerinden Harvard’a yapılan bir araştırma sırasında çekilen uydu görüntüleri dikkat çekti.

Görüntülerde Wuhan’daki hastanelerin otoparklarındaki araç yoğunluğu şaşırtıcıydı. Araştırmacıların bir önceki yılın aynı dönemindeki otopark görüntüleriyle karşılaştırma yaptığında yoğunluğun yüzde 67’yi aştığı, kimi hastanelerde ise yüzde 90 oranında artmış olduğu görüldü. Bu da salgın nedeniyle insanların hastanelere akın ettiğini gösteriyor.

Ancak şaşırtıcı olan kısım otoparklardaki araç yoğunluğundaki artışın, Çin’in koronavirüs için açıkladığı tarihten çok daha önce olması… Çin, virüsün 31 Aralık 2019 ortaya çıktığını söylemiş olmasına rağmen görüntüler 2019’un ekim ayını işaret ediyor.

Öte yandan Harvard’ın araştırmalarında bir başka ayrıntı da oldukça çarpıcı… Çin’e özel arama motorunda ekim ayının en çok aratılan kelimelerinin öksürük ve ishal olması da virüsün açıklanandan aylar önce ortaya çıktığını ortaya koyuyor.