SON TV

Yara izleri tarihe karışıyor!

Çinli bilim insanlarının geliştirdiği jel sayesinde yaralar iz kalmadan iyileşecek. Geliştirilen jel aynı zamanda yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor

Yara izleri tarihe karışıyor!

Biomaterial Science dergisinde yayınlanan makaleye göre, Çinli bilim insanları ipek proteinlerinden yararlanarak yaraların iz bırakmadan iyileşmesini sağlayan bir jel geliştirdi. Jelin kullanıldığı yerde yaralı doku yerine yeni bir deri dokusunun oluştuğu tespit edildi.

Sputnik’te yer alan habere göre; bilim insanları çalışmalarında ipek liflerinde bulunan zamk gibi bir özü kullandı. İçerisindeki protein zincirlerini birbirine bağlamak için öze ultraviyole ışını ve fotobaşlatıcı uygulandı.

YARANIN DAHA HIZLI İYİLEŞMESİNİ SAĞLIYOR

İşlemlerin sonucunda ise hücrelere iyice pekişebilen ve vücutta neredeyse hiçbir olumsuz reaksiyona yol açmayan bir jel elde edildi. Jelin kullanıldığı yerde ise yaralı doku yerine yeni bir deri dokusunun oluştuğu tespit edildi.

Antiseptik özellikli bu jel ayrıca bakterilerin deriye nüfuz etmesini önlerken daha yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.

ETİKETLER: