SON TV

Yargı camiasından yeni HSK üyelerine tebrik

Yargı camiasından yeni HSK üyelerine tebrik

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliği için Anayasa ve Adalet komisyonlarından oluşturulan karma komisyon tarafından belirlenen 21 adaydan 7’si, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda yapılan oylama sonucunda belirlendi. Yargı camiası, HSK üyeliğine getirilen yeni isimler için tebrik mesajları yayımladı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliği için TBMM’de Anayasa ve Adalet komisyonlarından oluşturulan karma komisyon geçtiğimiz günlerde çalışmalarını tamamlayarak 114 aday adayı arasından 21 adayı belirlemişti. Aday listesinde yer alan 21 isimden Bilal Temel, Aysel Demirel, Ergün Şahin, Ömür Topaç, Sinan Esen, Cumhur Şahin ve Hamit Kocabey, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda yapılan oylama sonucunda HSK üyesi olarak seçildi. Yargı camiasından önemli isimler de, HSK üyeliğine getirilen yeni isimler için tebrik mesajları yayımladı.

BAKAN GÜL’DEN YARGI BAĞIMSIZLIĞI VURGUSU

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, sosyal medya hesabı üzerinden HSK seçimleriyle ilgili olarak siyasi partiler arasında yapılan uzlaşıya ve yargı bağımsızlığına dikkat çekerek, “Hakimler ve Savcılar Kurulunun TBMM kontenjanına ayrılan üyeleri, demokrasi ve uzlaşma zemininde, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı temelinde belirlendi. Bu olumlu tabloya emek ve katkı sunan tüm siyasi partilere ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Gül şu tweeti attı;

YARGI CAMİASINDAN TEBRİK

HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, sosyal medya hesabı üzerinden TBMM’de seçilen 7 üyeyi tebrik etti. Yılmaz mesajında şunları kaydetti:

“TBMM Genel Kurulu tarafından HSK üyeliğine seçilen değerli meslektaşlarım Ömür Topaç, Sinan Esen, Ergül Şahin, Aysel Demirel, Hamit Kocabey, Bilal Temel ve Cumhur Şahin’i kutluyorum. Görevlerinin kendilerine ve yargı teşkilatımıza hayırlı olmasını dilerim.”

HSK Birinci Daire Başkanı Halil Koç da, sosyal medya hesabı üzerinden TBMM’de seçilen 7 üye için bir mesaj yayımladı. Koç mesajında, “Bugün TBMM Genel Kurulu tarafından HSK üyeliğine seçilen Sn. Ergün Şahin, Sn. Ömür Topaç, Sn. Sinan Esen, Sn. Aysel Demirel, Sn. Hamit Kocabey, Sn. Bilal Temel, Sn. Cumhur Şahin’i tebrik eder, yeni görevlerinin kendilerine ve yargı teşkilatımıza hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul ise, HSK üyeliğine seçilen üyeleri tebrik ederek, “TBMM Genel Kurulu tarafından HSK üyeliğine seçilen Sn. Ergün Şahin, Sn. Sinan Esen, Sn. Ömür Topaç, Sn. Aysel Demirel, Sn. Hamit Kocabey, Sn. Bilal Temel ve Sn. Cumhur Şahin’i tebrik eder, yeni görevlerinin kendilerine, milletimize ve yargı teşkilatımıza hayırlı olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.