SON TV

Yargı kulislerinde ne konuşuluyor, işte son dakika gelişmeler

Bekir Bozdağ’ın 29 Ocak 2022’de Adalet Bakanlığı görevine getirilmesiyle yargı kulisleri de bir hayli hareketli. Yargı teşkilatı içinde önemli kritik değişiklerin olabileceği, bu değişikliklerden ilkinin ise Bakanlık teşkilatı içinde yapılacağı netlik kazanmaya başladı. Diğer yandan Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda da stratejik değişikliklerin olacağı konuşuluyor. SONTV’nin ulaştığı bilgilere göre; Teftiş Kurulu Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ve Personel Genel Müdürlüğü’nde kritik üst düzey değişikliklerin yapılacağına artık kesin gözüyle bakılırken, iki Bakan Yardımcısının da değişme ihtimalinin giderek artığı kulislere yansımaya başladı.

Yargı kulislerinde ne konuşuluyor, işte son dakika gelişmeler

KENAN İPEK BAKAN YARDIMCILIĞINA NEDEN SICAK BAKMADI!
Adalet Bakanlığı Yardımcılığı görevi için Müsteşarlık ve bir süre de Adalet Bakanlığı yapan Yargıtay üyesi Kenan İpek ile üst düzeyde görüşüldüğünü yazmıştık. Ancak İpek’in bu teklife pek sıcak bakmadığını geçen hafta okuyucularımıza hatırlatmıştık. Kulislerde bile konuşulmayan çok özel bir iddiaya göre, İpek’in Adalet Bakan Yardımcısı olarak gelmesi halinde, Yargıtay üyeliğinden istifasının ardından Personel Genel Müdürlüğü’nün kendisine bağlanması ve Bakanlığı temsilen HSK Birinci Daire Üyeliği istediği iddialar arasında yer alıyor. İpek’in: ‘Eğer geleceksem, güçlü gelmeliyim. Sayın Bakanıma her türlü desteği bütün gücümle saha da verebilmek adına ekibimle birlikte gelmeliyim. Yoksa Bakanlık dahil en üst düzeydeki görevlerde zaten bulundum. Sayın Bakanın göreve gelmesi 2023’e giderken ülke adına önemli bir adım olmuştur. Sayın bakan benim için teşkilatı bilen analiz kabiliyeti çok yüksek bir devlet adamıdır.’ dediği iddia edildi.

DÖRT BAKANDAN İKİSİ GİDİYOR MU!
Öte yandan, dört Adalet Bakan yardımcısından geçmişte İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği yapan halen Personel Genel Müdürlüğü’nden sorumlu Adalet Bakan Yardımcılığı ve HSK Birinci Daire Üyeliği görevini sürdüren Hasan Yılmaz’ın yerinde kalacağı ağırlıkla kulislerde konuşuluyor. Adalet Bakan Yardımcıları Zekeriya Birkan, Uğurhan Kuş ve Yakup Moğol için ise kulislerde bu bakan yardımcılarından en az ikisinin görevden alınabileceği belirtiliyor.

BAKANLIKTA KRİTİK GÖRÜŞME
Göreve geldikten birkaç gün sonra Hakimler ve Savcılar Kurulu üyelerini kabul eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, burada çok önemli bir mesaj vermiş ve yargıda çoğulculuğun önemine dikkat çekmişti. Bozdağ, yargıda çoğulculuğu korumak için HSK olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını vurgulamış ve yargının anayasa ve hukuka uygun olarak milletin vicdanını rahatlatacak kararlar vermesi gerektiğini söylemişti. SONTV’nin edindiği bilgilere göre; ‘Bekir Bozdağ’ın bakanlık teşkilatından sürekli brifing aldığı, Bozdağ’ın önemli notlar tuttuğu, özellikle bakanlık katlarındaki tıkanmaların önünü açmaya yönelik kapsamlı bir değişikliğe gideceği öğrenildi. İki gün önce Bakan Bozdağ’ın CTE Genel Müdürü Yunus Alkaç’la görüştüğü öğrenilirken, Alkaç’ın görevde kalacağı gelen bilgiler arasında yer aldı.

HAKİMLER VE SAVCILAR KURULU’NDA STRATEJİK DEĞİŞİKLİKLER BEKLENİYOR
Adalet Bakanlığına Bekir Bozdağ’ın gelmesinin ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda da stratejik değişikliklerin yapılacağı de gündemde. Buna göre; Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Sekreterliği ile Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda kritik değişiklikler yapılması bekleniyor. HSK Teftiş Kurulu Başkanı Abdullah Alacahan’ın yerine ise Başkan yardımcısı Selçuk Telli’nin geleceği de kulislerde konuşuluyor.

Bu değişikliklerin başında ise eski bakan Abdulhamit Gül’e yakınlığı ile tanınan Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Sekreteri Seyfi Han’ın durumu geliyor. Bakan Bozdağ’ın da Yozgatlı olması sebebiyle Seyfi Han’ın görevde kalıp kalmayacağı merak ediliyor. Öte yandan çok dikkat çekici bir iddiaya göre, ise Genel Sekreter Seyfi Han için üst düzey kritik bir ismin devreye girdiği öğrenildi. Bu kritik ismin Seyfi Han’a kefil olduğu iddia edildi. Bakan Bozdağ’ın da saygı gösterdiği bu kritik isme, ‘Han’ için ‘notlarımı aldım değerlendireceğim’ dediği bilgisi edinildi. Son alınan bilgilere göre, Bakan Bozdağ’ın da Genel Sekreter Seyfi Han’ın görevde kalmasına olumlu yaklaştığı belirtildi. Kararname bürosundan sorumlu Genel Sekreter yardımcısı Reşat Sağlık’ın başında olduğu birime ise çok sayıda ismin kulis yaptığı öğrenildi.

KULİSLERDE O İSİM HALA KONUŞULUYOR
Bu kritik görev değişikliklerinden birine ise daha önce Bekir Bozdağ döneminde HSK’da Genel Sekreter Yardımcılığı yapan ve halen Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevini yürüten Turan Kuloğlu’nun atanabileceği değerlendiriliyordu. Turan Kuloğlu’nun ikinci bir ihtimal Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü için de adının geçtiği kulislerde çokça konuşulmuş, SONTV’de bunu gündeme getirmişti. Kuloğlu’nun adı SONTV’de gündeme gelince, Kuloğlu’nun Yargıtay’da geçmişte önemli bir dosya üzerinde çalıştığı, 16 Temmuz 2019 tarihinde baktığı Terör bağlantılı o dosya da tartışmalı bir tebliğname hazırladığı, tebliğnameden sonra dosya eski 16 Ceza Dairesi’ne (yeni 3. Ceza Dairesi) gittiği, daireninde bu tebliğnameye göre bozma kararı verdiği konuşulmaya başlandı. Bu kararın medyaya düşmesinden sonra Yargıtay’ın adeta ayağa kalktığı iddia edildi. Öte yandan Genel Sekreterlik koltuğu için İstanbul’dan bir başsavcı vekilinin de İsminin geçtiğini belirtmiştik. SONTV o ismi derinlemesine araştırdı ve kulislerde çok sıkı bir şekilde konuşulan o ismin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zafer Koç olduğunu öğrendi. Anlayacağınız yargı dünyası kulislerle kaynıyor.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR
Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu, Genel Sekreterlik için Genel Kurul’da 3 aday belirliyor ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sunuyor. Bakan Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından belirlenen 3 aday arasından birisini Genel Sekreter olarak atarken, Genel Sekreter Yardımcılığı görevine ise kendi belirlediği isimleri görevlendirebiliyor.

SONTV’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!
Bu site de yazılanların hiçbiri herhangi bir grubu öncelemeyi veya karalamayı kesinlikle amaçlamıyor. Sadece yargı dünyasına yeni bir soluk getirmek amacıyla kaleme alınmaktadır. Yargı da konuşulan kulislerin sadece yüzde 10’luk kısmını yazdığımızı da belirtmek isteriz. Amacımız yargı topluluğunun kısık sesle konuştuğu kulisleri gündeme getirmektir. Yargı camiasından son gelişmeleri almak için SONTV’yi takip etmeye devam edin.