SON TV

Yargı teşkilatı İzmir’de toplandı

Yargı camiası İzmir’de düzenlenen “Yargı Teşkilatı Toplantısı”nda buluştu. Adalet Bakanı Bozdağ: "Cezasızlık algısını ortadan kaldırmak maksadıyla cezası az suçlarda yeni bir infaz uygulamasını gündeme getirmeyi ve Türkiye'ye kazandırmayı düşünüyoruz." dedi.

Yargı teşkilatı İzmir’de toplandı

İzmir’de gerçekleştirilen Yargı Teşkilatı toplantısına Bakan Bozdağ’ın yanısıra HSK Başkanvekili Mehmet Akif Ekinci, HSK 1. Daire Başkanı Halil Koç, HSK üyeleri ve 81 ilin Cumhuriyet Başsavcıları katıldı. Toplantıya ev sahipliği yapan İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk’ün konuşmasıyla başlayan programda kürsüye Ceza İşleri Genel Müdürü Ali Öztürk’ün ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ geldi. Programın açılış konuşmasını yapan Bozdağ, yeni dönemde önemli çalışmaları Türkiye’nin gündemine getireceklerine dikkat çekerek, “Cezasızlık algısına yol açan kimi ceza muhakemesi uygulamaları ve infazla ilgili hususları yeniden ele alıyoruz. İnfaz sistemimizi yeni bir anlayışla ele alan, infazda bir yandan cezasızlık algısını ortadan kaldırırken diğer yandan infazın ıslah edici, rehabilite edici fonksiyonunu öne çıkaran denetimli serbestlik müessesini sadece serbestliğin denetimli olduğu bir müessese olmaktan çıkarıp daha aktif bir hale getirmek ve onunda ıslah ve rehabilitasyon fonksiyonunu güçlendirmek için adımlar atacağız.

Arkadaşlarımıza bu konularda hazırlık talimatını verdim. Yeni dönemde uzlaştırma müessesini, kamu davasının açılmasının ertelenme müessesini, hükmün açıklanmasının geri bırakılması müessesesini, şahsi davanın yeniden sistemimize kazandırılması hususu, içtimaya dair mevcut düzenlemelerin eski ve yeni uygulamalar birlikte değerlendirmek suretiyle yeniden ele alınması gerekiyorsa bütün bu alanların yeniden tanzim edilmesi hususları başta olmak üzere, Türk Ceza Kanunu Ceza Muhakemesi Kanunu, Ceza İnfaz Kanunu’nun 2005’ten buyana geçen 17 yıllık uygulamasını ve bu uygulamada aksayan yönleri köklü bir şekilde masaya yatıracak ve cesur adımlar atacağız. Yanlışsa değiştireceğiz. Doğru gitmiyorsa neşter atacağız. Netice alamadıysak netice alacak bir düzenlemeye geçeceğiz.


Eğer bunlarda sağlıklı bir cevap verme imkanı, arzu ettiğimiz düzeyde gerçekleşmiyorsa o zaman durup bakmayacağız. Belki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını sistemimizden tamamen çıkarabiliriz. Belki kamu davasının açılmasının ertelenmesini çıkarabiliriz. Bütün bunların hepsini uzmanlarla, sizin gibi pratiği her gün uygulayanlarla, akademisyenlerle ve Türkiye’nin birikimiyle ele alacağız” dedi.


İnfaz sisteminde cezasızlık algısını ortadan kaldırmak maksadıyla cezası az olan suçlarda yeni bir infaz uygulamasını gündeme getirmeyi ve Türkiye’ye kazandırmayı düşündüklerini söyleyen Bakan Bozdağ, “Biz de neredeyse düşük cezalarda infaz yok. Çalışmalarımız sürüyor. Yeni düzenlemede dünya örneklerine de bakıyoruz, cezası az olanların bir kısmında belki tam infaz. İnfaz sistemimizi cezasızlık algısını hem ortadan kaldıracak hem de daha nitelikli suçların işlenmesini önleyecek şekilde bir yeniden dizayn etmek ihtiyacı çok net ortaya çıkıyor. Özellikle kadına karşı şiddet ve pek çok başka suçların işlenmesine baktığımızda vaktinde tedbir alınmış olsa belki daha büyüklerin işlenmesi engel olunabilir mi diye sormadan edemiyoruz. Bu cezasızlık algısını ortadan kaldırmak için değişik suç tiplerinde ceza miktarlarına bakmak suretiyle bir kısmında tam infaz bir kısmında belli bir süre infaz ama yargılama sistemini de değiştirerek, öyle uzun uzun yargılamalar değil seri ve kısa sürede bitecek bir biçimde oraya yeni bir usulü ortaya koyma konusunda kararlıyız.


Bu konularla ilgili hazırlıklara başladık. Seçimden önce yetişirse önce ama yoksa seçimden sonra hükümet olarak atacağımız adımlardan bir tanesi bu müesseselere dönük yeni adımlar olacaktır. Bazılarını biz getirdik şöyle böyle diyenler var. Yanlışsa biz getirsek bile düzelteceğiz kardeşim. Kim ne derse desin ben yargıya bakacağım yanlış mı yanlış değiştireceğiz, sonuçlara bakacağız bizim milletimizin beklediği sonuçlar mı değil mi, değiştireceğiz. Yeni dönemde bu alanlarda yeni adımlar atacağız” açıklamasında bulundu.

KAYNAK-SABAH