SON TV

Yargı teşkilatının gözü kulağı kararnamede…İşte son dakika kulisler

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yayımlanacak Yaz Kararnamesi'nde. Kararname hazırlıkları hız kazanırken, kararnamenin ne zaman yayımlanacağına ilişkin detaylara SONTV ulaştı.

Yargı teşkilatının gözü kulağı kararnamede…İşte son dakika kulisler

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından yayımlanacak kararnamede. Kararnameye ilişkin yargı kulisleri hareketli günler geçirirken, kararnamenin ne zaman yayımlanacağı ise merak konusu.

HSK ÜYELERİ BAKAN TUNÇ’U ZİYARET ETTİ

28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerini farkla kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde yapılan bir törenle yeni kabineyi Cumartesi günü açıkladı. Buna göre, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç oldu. Geçtiğimiz gün Adalet Bakanlığında düzenlenen törende Bakan Tunç, görevi Bekir Bozdağ’dan devraldı. Yılmaz Tunç, ilk toplantısını Bakan Yardımcıları, Genel Müdürler ve Bakanlık Birim Amirleriyle yaptı. Bugün de Hakimler ve Savcılar Kurulu Üyeleri, Bakan Tunç’u makamında ziyaret etti.

KARARNAME TOPLANTILARI BAŞLADI

HSK kaynaklarından alınan bilgiye göre; Genel Sekreterlikçe talep toplama işlemleri geçtiğimiz haftalarda sona ermişti. Kararname çalışmaları devam ederken, 28 Mayıs’ta gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından hız kazandı.

2023 Yılı Ana Kararname ve Müstemir Yetki ilanına ilişkin takvim henüz HSK tarafından ilan edilmedi. Takvimin ne zaman ilan edileceği de yargı teşkilatı tarafından merak edilen konulan arasında yer alıyor.

GÖZLER TEMMUZ’UN İLK HAFTASINDA

HSK Birinci Dairesi tarafından kararname çalışmaları hızlı bir şekilde devam ederken, Adli ve idari yargı ana kararnamesinin yetişmesi halinde Temmuz’un ilk haftası ilan edilmesi planlanıyor.

BÜTÜN KULİSLER SONTV’DE OLACAK

SONTV, geçtiğimiz yıl olduğu gibi kararnameyle ilgili bilgileri yargı camiasına hızlı bir şekilde ulaştırmaya devam edecek.

Birçok ilin Cumhuriyet Başsavcısının değişmesinin beklendiği kararnamede, kulislerde konuşan isimlerde SONTV’de olacak.