SON TV

Yargı teşkilatının merakla beklediği kararnamede flaş gelişme

Yargı teşkilatının merakla beklediği Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun Yetki Kararnamesinin açıklanacağı tarih netleşti.. İşte SONTV’nin ulaştığı son dakika bilgiler…

Yargı teşkilatının merakla beklediği kararnamede flaş gelişme

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesince; 334 Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı ile 25 İdari Yargı Hakimlerini kapsayan mazeret kararnamesi bir ay önce açıklanmıştı. Kararnameyle; İzmir Başsavcı Vekili Okan Bato Antalya BAM Cumhuriyet savcısı, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Raif Bıkmaz İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı vekili, İstanbul BAM Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Kurt İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili, İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Öztürk İzmir Cumhuriyet Başsavcısı, İstanbul Savcısı Gökhan Yolasığmaz İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili, İstanbul BAM Cumhuriyet Savcısı Ömer Karakaya Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekili, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kenan Doğan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili, İstanbul BAM Cumhuriyet Savcısı Hakan Akdeniz Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekili, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Orhan Türüdi Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcı Vekili olmuştu.

PERŞEMBE GÜNÜ AÇIKLANMASI BEKLENİYOR
Mazeret kararnamesin ardından ise gözler yetki kararnamesine çevrildi. HSK Genel Sekreterliği’nce hazırlanan yetki kararnamesi taslağında son aşamaya gelindi. Yetki Kararnamesinin, Birinci Daire Başkanı Halil Koç ile üyeler Ömür Topaç, İbrahim Kolcu, Hasan Yılmaz ve Ömer Faruk Yıldırım’dan oluşan Birinci Daire heyetinin Perşembe günü gerçekleştireceği toplantı sonrası açıklanacağı öğrenildi.  Yetki Kararnamesi ile görev yerleri değişen Hakim ve Savcıların adliyelerdeki yetkileri belirlenecek.

HAKİM VE SAVCILARIN YETKİLERİ BELLİ OLACAK

HSK tarafından Küçükçekmece’de Ağır Ceza Mahkemesi geçtiğimiz aylarda kurulmuş ve böylece  İstanbul’da Ağır Ceza Merkezi sayısı 5’e yükselmişti. Yayımlanacak olan kararname ile Küçükçekmece Ağır Ceza Mahkemesi’nde görev yapacak olan hakim ve savcılarının da yetkileri belli olacak.