SON TV

Yargıtay 4. Hukuk Dairesinde seçim heyecanı

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanı Şahabettin Sertkaya’nın emekliliğe ayrılmasının ardından başkanlık için adaylığını açıklayan 8 Yargıtay üyesi, 9 turdur yarışıyor. Bugün itibariyle 9. turu yapılan oylamalarda toplam 306 Yargıtay üyesi oy kullanırken, adaylardan Kadri Özerdoğan 154, Hulusi Akdere ise 109 oy aldı.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesinde seçim heyecanı

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanı Şahabettin Sertkaya’nın emekliliğe ayrılması sonrasında başkanlık koltuğuna kimin oturacağı merak konusu. Sertkaya’nın emekli olması sonrasında Dördüncü Hukuk Dairesi Başkanlığı için üyeler Hulusi Akdere, Süleyman Arslan, Mustafa Çakmak, Mehmet Erol, Kadri Özerdoğan, Fatma Feyza Şahin, Nilgün Taş ve Hüseyin Tuztaş adaylıklarını açıklamıştı. Seçimde 9 tur geride kalırken, salt çoğunluğa hiçbir aday ulaşamadı. Toplamda 5’er tur şeklinde gerçekleştirilen seçimlerde 3. turun sonunda en çok oy alan iki aday son iki turda yalnız yarışıyor. Sertkaya’nın emekliliğe ayrılmasının ardından başlayan seçimlerde son olarak 9. tur yapıldı. Son turda toplam 306 Yargıtay üyesi oy kullanırken, bunlardan 22’si boş, 24’ü geçersiz sayıldı. Bu kapsamda, Kadri Özerdoğan 154 oy alırken, Hulusi Akdere 109 oy aldı. Adaylar bu turda da salt çoğunluğa ulaşamadığından seçim sürüyor.

8 ADAYIN VARLIĞI SEÇİMİ UZATIR

SON TV kulis bilgilerinin kaynağı olmaya devam ediyor. Yargıtay’daki daire başkanlığı seçimi ile ilgili olarak 4. Hukuk Dairesi için yapılan seçimde 8 adayın yarışmasının seçimi uzatabileceği Yargıtay kulislerinde konuşulanlar arasında.

SALT ÇOĞUNLUĞUN OYUNU ALAN BAŞKAN SEÇİLECEK

Yargıtay’ın seçim mevzuatında, adaylığını açıklayan üyelerin başkan seçilebilmesi için Yargıtay’ın toplam üye kadro sayısı, yani 369 üyenin salt çoğunluğunun oyunu alması gerekiyor. Bu durumda adaylardan birinin başkan seçilebilmesi için 185 üyenin oyunu alarak diğer adaylara üstünlük sağlaması gerekiyor.