SON TV

Yargıtay 7. Ceza Dairesi seçimi sürüyor

Yargıtay 7. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Mutlu’nun emekliliğe ayrılmasının ardından kimin daire başkanı olacağı merak konusu. Adaylığını açıklayan üyeler Alp Arslan, Memiş Selçuk Güney ve Tekman Savaş Nemli, 18 turdur yarışıyor. Son olarak 18. turu gerçekleştirilen oylamada toplam 203 Yargıtay üyesi oy kullanırken, adaylardan Alp Arslan 63, Memiş Selçuk Güney 75 ve Tekman Savaş Nemli 52 oy aldı.

Yargıtay 7. Ceza Dairesi seçimi sürüyor

Yargıtay 7. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Mutlu’nun emekliliğe ayrılması sonrasında başkanlık koltuğuna kimin oturacağı merak konusu. Mutlu’nun emekli olması sonrasında 7. Ceza Dairesi Başkanlığı için 18. tur seçimleri geride kaldı. Toplamda 5’er tur şeklinde gerçekleştirilen seçimlerde 3. turun sonunda en çok oy alan iki aday son iki turda yalnız yarışıyor. Bugün 18. turu yapılan seçimlerde 203 Yargıtay üyesi oy kullandı. Buna göre, Alp Arslan 63, Memiş Selçuk Güney 75 ve Tekman Savaş Nemli 52 oy alırken, oylardan 7’si boş 6’sı geçersiz sayıldı. Adaylar bu turda da salt çoğunluğa ulaşamadığından seçim devam ediyor.

SALT ÇOĞUNLUĞUN OYUNU ALAN BAŞKAN SEÇİLECEK

Yargıtay’ın seçim mevzuatında, adaylığını açıklayan üyelerin başkan seçilebilmesi için Yargıtay’ın toplam üye kadro sayısı, yani 369 üyenin salt çoğunluğunun oyunu alması gerekiyor. Bu durumda adaylardan birinin başkan seçilebilmesi için 185 üyenin oyunu alarak diğer adaylara üstünlük sağlaması gerekiyor.