SON TV

Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkan adaylığı için bomba kulisler!

Yargıtay 9. Ceza Dairesi 19 Kasım günü başkanını seçmek için sandığa gidiyor. Peki adaylar kim? Adaylık için en favori isim kim? İşte Yargıtay'dan bomba kulisler!

Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkan adaylığı için bomba kulisler!

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde 19 Kasım Salı günü başkanlık seçimi yapılacak. SON.TV başkanlık seçimleri ile ilgili herkesin merak ettiği kulislere kulak kabarttı. Kulislerde başkanlık seçimi ile ilgili neler konuşulduğunu, kimlerin aday olacağını, kimlerin adaylıkta güçlü olduğunu öğrendi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin 2 adayının olduğu öğrenilirken SON.TV hangi adayın kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu, hangi adayın başkan olma olasılığının düşük olduğunu da Yargıtay kulislerinde aradı.

İŞTE O ADAYLAR

SON.TV’nin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin başkan adayları şu isimler;

Yargıtay 9. Ceza Dairesi Mevcut Başkanı Burhan Karaloğlu

Yargıtay 9. Ceza Dairesi Üyesi Maruf Alikanoğlu

Bilindiği gibi 9. Ceza, Fetullahçı Terör Örgütü’nden tutuklanan ve soruşturulan eski yargı mensuplarını yargılayan daire… Dairede iş yükü nedeniyle iki ayrı heyet oluşturuldu. Birinci heyetin başkanlığını doğal olarak Yargıtay 9. Ceza Dairesi Mevcut Başkanı Burhan Karaloğlu yürütüyor. İkindi heyetin başkanlığına ise Maruf Alikanoğlu getirildi.

***

ADAYLAR KİMDİR?

BURHAN KARALOĞLU

Burhan Karaloğlu bilindiği gibi Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin mevcut başkanı… Karaloğlu’nun bu seçimlerde çok oy alamayacağı, diğer rakibinin gerisinde kalma ihtimalinin yüksek olduğu konuşuluyor. Karaloğlu’nun oğlunun Ankara Adliyesi’ndeki herkesçe malum dosyasından dolayı her zaman bir adım geride kaldığı ileri sürülüyor.

FETÖ tarafından yargı ve emniyet darbesi olarak bilinen 17-25 Aralık 2013’ten sonra yargı içinde Fetullahçıların tespitine dönük bir çalışma grubu oluşturulduğu, bu grubun içinde Karaloğlu’nun yer aldığı, bunu bilen ve 9. Daire’de yargılanan FETÖ’cü hakim ve savcıların Burhan Karaloğlu’nun tarafsızlık ilkesini yitirdiği gerekçesiyle bütün dosyalarda reddi hakim talebinde bulunduğu biliniyor.

Burhan Karaloğlu

Karaloğlu’nun bu sebeple duruşmalarda başkanlık koltuğuna oturmadığı herkesçe biliniyor. Bu reddi hakim taleplerinin artması ve ilk derece mahkemelerinden FETÖ’cü hakim ve savcıların dosyalarının yoğun olarak daireye gelmesi üzerine Ceza dairesine ikinci bir heyetin kurulması bu yüzden kararlaştırıldı.

Bu nedenle de Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’e yakınlığıyla da adını duyuran Karaloğlu’nun tekrar başkan seçilmeyeceği konuşuluyor.

***

MARUF ALİKANOĞLU

Karaloğlu’ndan sonra başkan adaylığını açıklayan diğer isim ise Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde kurulan ikinci heyetin başkanı Maruf Alikanoğlu… Bilindiği gibi Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından tutuklanan ve itirafçı olduktan sonra serbest bırakılan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi Mustafa Kemal Özçelik hakkında şaşırtan bir şekilde ‘Hükmün açıklanmasının geri bırakılması’ kararı veren başkan da bu isim… Bu karar yargı çevrelerinde büyük bir rahatsızlık yaratmıştı.

 

 

 

 

 


O HABER İÇİN TIKLAYINIZ

Bu karar ile çok sayıda eleştiri alsa bile Alikanoğlu için kulisler olumlu konuşuyor. Herhangi bir dezavantajının olmadığı, Yargıtay içerisinde iletişiminin kuvvetli olduğu ifade ediliyor. Maruf Alikanoğlu’nu ülkücülerin desteklediği, solcuların bile destekleyebileceği ileri sürülüyor.

Hatta muhafazakarların istişare grubunda yapılan temayül yoklamalarında da Alikanoğlu’nun favori aday olduğu, muhafazakarların desteğini alacağı belirtiliyor.

SON.TV bir sorunun daha cevabını aradı.

SORU: Eğer mevcut başkan Burhan Karaloğlu seçimi kaybederse yine 9. Dairede mi kalacak?

Edindiğimiz bilgiye göre, Burhan Karaloğlu seçimi kaybetmesi durumunda Yargıtay Başkanlık Divanı’nca başka bir dairede görevlendirilecek. Karaoğlu’nun herhangi bir emeklilik planının olmadığı, bunun nedeninin de oğlunun derdest dosyasından dolayı olduğu ifade ediliyor.