SON TV

Yargıtay Başkanlığı’nda aday sayısı 6’ya yükseldi!

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in 23 Mart 2020'de emekliye ayrılacak olmasıyla gerçekleştirilecek Yargıtay Başkanlığı seçimlerinde aday sayısı 6'ya yükseldi.

Yargıtay Başkanlığı’nda aday sayısı 6’ya yükseldi!

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in 23 Mart 2020’de emekliye ayrılacak olmasıyla gerçekleştirilecek Yargıtay Başkanlığı seçimleri ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Bilindiği gibi, İsmail Rüştü Cirit’in yanı sıra Yargıtay 4. Ceza Dairesi Başkanı İbrahim Şahbaz, 6. Ceza Dairesi Başkanı Erkan Öztürk, 19. Ceza Dairesi Başkanı Ramazan Özkepir, 20. Ceza Dairesi Başkanı İmlettin Köklü, 5. Hukuk Dairesi Başkanı Erdoğan Buyurgan ve 11. Hukuk Dairesi Başkanı Ahmet Özgen de 2020 yılında yaş haddinden emekli olacak.

Yargıtay’da boşalan başkanlık koltuğuna kimin oturacağı son günlerde merak konusu olurken daha önce adaylığını açıklayan Yargıtay Başsavcısı Mehmet Akarca’nın yanı sıra Yargıtay Başkanlığı için 10. Ceza Dairesi Başkanı Hüsnü Uğurlu ve 17. Hukuk Daire Başkanı Şahabettin Sertkaya da aday olduklarını açıklamıştı. Bu haberi SON.TV ilk olarak duyurmuştu.

Bu gelişmeler sonrası adaylık koltuğuna 3 isim daha eklendi. Bu haliyle Yargıtay Başkanlığı’na aday olanlar sayısı 6 oldu.

İŞTE O ADAYLAR

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca
Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Hüsnü Uğurlu
Yargıtay 17. Hukuk Daire Başkanı Şahabettin Sertkaya
Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Üyesi Abdullah Yaman
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanı Sadık Demircioğlu
Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Başkanı Mehmet Bülent Selçuk

Edinilen bilgiye göre, bu sayının artabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

**

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca

MEHMET AKARCA KİMDİR?

21.01.1963 tarihinde Şirvan’da doğmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1986 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Kütahya’da kısa dönem olarak yapmıştır. İzmir hakim adayı olarak mesleğe başlayan Akarca; sırasıyla Uşak/Ulubey, Van/Gevaş, Aydın/Sultanhisar Hakimliği, Sivas Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı ile Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 18.01.2010 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mehmet Akarca, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 21.10.2013 tarihinde Yargıtay Ondördüncü Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçilmiştir. Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen adaylar arasında Cumhurbaşkanı’nca 18.05.2015 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiştir.

Yargıtay 17. Hukuk Daire Başkanı Şahabettin Sertkaya

 

ŞAHABETTİN SERTKAYA KİMDİR?

28.04.1957 tarihinde Bafra’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1979 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Kırkağaç’ta kısa dönem olarak yapmıştır. Bafra hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Sertkaya; sırasıyla Ağrı, Ordu/Ulubey, Kavak, Çarşamba, Kahramanmaraş ve Ankara Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur. 25.07.2005 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen A. Şahabettin Sertkaya, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 07.09.2015 tarihinde Yargıtay Onyedinci Hukuk Dairesi Başkanı olarak seçilmiş olup halen bu görevini sürdürmektedir.