SON TV

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçiminde rakamlar belli oldu! En çok oyu alan Veli Dalgalı oldu

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçiminde rakamlar belli oldu! En çok oyu alan Veli Dalgalı oldu

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in geçtiğimiz Mart ayında emekliye ayrılması ardından boşalan koltuk için Yargıtay seçime gitti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Hüsnü Uğurlu, Yargıtay 17. Hukuk Daire Başkanı Şahabettin Sertkaya, Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Üyesi Abdullah Yaman, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanı Sadık Demircioğlu ve Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Başkanı Mehmet Bülent Selçuk’un aday olduğu seçimin galibi Mehmet Akarca oldu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olan Mehmet Akarca’nın Yargıtay Başkanı olarak seçilmesi ardından bugün Yargıtay seçime gitti.

Yargıtay Başkanı’ndan sonra protokolde iki numara olan, üst düzey kamu personellerini ve siyasi partilerin kapatma davalarını soruşturan, yüce divanın en önemli makamlarından Yargıtay Başsavcılığı için seçim yapıldı.

En çok oyu Yargıtay 5. Ceza Dairesi Üyesi Veli Dalgalı alırken  Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil en çok oyu alan ikinci Yargıtay üyesi oldu.

Yeşil’i sırasıyla şu isimler takip etti; Alper Yükselen Bikirli, Bekir Şahin, Ali İhsan Öztekin,  Osman Atalay, Mehmet Akif Öndaş

İşte seçim sonucu

Veli Dalgalı – Yargıtay 5. Ceza Dairesi Üyesi – 88 OY

Eyüp Yeşil –  Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı – 77 OY

Alper Yükselen Bikirli  – Yargıtay 7. Ceza Dairesi Üyesi – 53 OY

Bekir Şahin – Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanı – 51 OY

Ali İhsan Öztekin – Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı – 30 OY

Osman Atalay – Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı – 26 OY

Mehmet Akif Öndaş – Yargıtay 2. Ceza Dairesi Üyesi – 15 OY

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçiminde en çok oyu alan 5 aday Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Bu adaylar arasında seçim yapacak olan Başkan Erdoğan’ın seçimi sonrası Yargıtay’ın yeni Başsavcısı belli olacak.

5 İSİM ŞU ŞEKİLDE;

Veli Dalgalı

Eyüp Yeşil

Alper Yükselen Bikirli

Bekir Şahin

Ali İhsan Öztekin