SON TV

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeni adaylar! Kulislere göre Yargıtay Başsavcısı kim olacak?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeni adaylar! Kulislere göre Yargıtay Başsavcısı kim olacak?

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in geçtiğimiz Mart ayında emekliye ayrılması ardından boşalan koltuk için Yargıtay seçime gitti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Hüsnü Uğurlu, Yargıtay 17. Hukuk Daire Başkanı Şahabettin Sertkaya, Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Üyesi Abdullah Yaman, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanı Sadık Demircioğlu ve Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Başkanı Mehmet Bülent Selçuk’un aday olduğu seçimin galibi Mehmet Akarca oldu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olan Mehmet Akarca’nın Yargıtay Başkanı olarak seçilmesi ardından Başsavcılık seçimlerinin kulisleri başladı.

Yargıtay Başkanı’ndan sonra protokolde iki numara olan, üst düzey kamu personellerini ve siyasi partilerin kapatma davalarını soruşturan, yüce divanın en önemli makamlarından Yargıtay Başsavcılığı için yarın seçime gidiliyor.

Yarın Başsavcısını seçmek için seçime giden Yargıtay’da aday olacak isimleri ilk kez SON.TV açıklıyor!

İŞTE YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI İÇİN ADAY OLAN O İSİMLER

Eyüp Yeşil –  Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı

Osman Atalay – Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı

Bekir Şahin – Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanı

Veli Dalgalı – Yargıtay 5. Ceza Dairesi Üyesi

Alper Yükselen Bikirli  – Yargıtay 7. Ceza Dairesi Üyesi

Ali İhsan Öztekin – Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı

Mehmet Akif Öndaş – Yargıtay 2. Ceza Dairesi Üyesi

SON.TV’nin yargı kulislerinden edindiği bilgiye göre, adaylar arasında en güçlü isim Eyüp Yeşil… 16. Ceza Dairesi Başkanı olan Yeşil’in Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadele kapsamında çok başarılı işlere imza attığı biliniyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçiminde en çok oyu alan 5 aday Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Bu adaylar arasında seçim yapacak olan Başkan Erdoğan’ın seçimi sonrası Yargıtay’ın yeni Başsavcısı belli olacak.

 

EYÜP YEŞİL

EYÜP YEŞİL KİMDİR?

08.04.1959 tarihinde Şavşat’ta doğmuştur.  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1985 yılında mezun olduktan sonra askerliğini Erzincan’da kısa dönem olarak yapmıştır. Kocaeli Hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Yeşil; sırasıyla Akşehir, Genç, Cide Hâkimliği; Dinar Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyon Başkanlığı, Malatya Devlet Güvenlik Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanlığı, Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve İlk Derece Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 24.02.2011 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Eyüp Yeşil, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca, 22.12.2014 tarihinde Yargıtay Onaltıncı Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçilmiş olup halen bu görevini sürdürmektedir.

OSMAN ATALAY

OSMAN ATALAY KİMDİR?

Osman Atalay, 1967’de Konya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1990’da mezun olan Atalay, Konya hakim adayı olarak mesleğe başladı. Sırasıyla Nizip, Kadışehri, Eflani, Kahramanmaraş ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulunan Atalay, 22 Aralık 2011’de Yargıtay üyeliğine seçildi. “İnfaz Hukuk ve İlamların İnfazı” adlı kitabı ve çeşitli hukuk dergilerinden yayımlanan çok sayıda makalesi bulunan Atalay, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca yapılan seçimle Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçildi.

BEKİR ŞAHİN

BEKİR ŞAHİN KİMDİR?

Çorum’da 1960’ta dünyaya gelen Bekir Şahin, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İzmir ve Çorum Hakim adayı olarak mesleğe başlayan Şahin, sırasıyla Batman Gercüş, Kastamonu Küre, Aydın Çine hakimliği, Ağrı Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Adana Hakimliği ve Adana Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. Şahin, Yargıtay üyeliğine 2013’te seçildi.

ALİ İHSAN ÖZTEKİN

ALİ İHSAN ÖZTEKİN KİMDİR?

Antalya Elmalı’da 1963’te dünyaya gelen Öztekin, 1989’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İstanbul ve Antalya hakim adayı olarak mesleğe başlayan Öztekin, sırasıyla Adıyaman Gerger, Akşehir Tuzlukçu, Tokat Zile, Düzce, Denizli hakimliği ve Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde yüksek lisans yapan Öztekin, Yargıtay üyeliğine 2014’te seçildi. Öztekin, İngilizce ve Almanca biliyor.

 

Alper Yükselen Bikirli