SON TV

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Didem Yeldan’ın yeni kitabı “Siber Suçlar”

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Didem Yeldan, yeni kitabı “Siber Suçları” okuyucularıyla buluştu.

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Didem Yeldan’ın yeni kitabı “Siber Suçlar”

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Didem Yeldan,’çağın hastalığı’ olarak ifade edilen internet bağımlılığı, siber suçlar, bu suçlardan korunma yolları ile soruşturma yöntemleri ve cezalarına ilişkin bir çalışmaya imza attı. ‘Siber Suçlar’ adıyla yayımlanan ve internet kullanan herkesin faydalanabileceği kitapta; bilgisayar, cep telefonu, internet ve sosyal medya ile olan ilişkilerde nelere dikkat edilmesi gerektiği, dikkat edilmediği takdirde neler olabileceği, bu tür bir eylem ile karşılaşıldığında nasıl davranılması gerektiği örnek olaylarla anlatılıyor.

30 yıllık meslek hayatı boyunca ceza mahkemeleri hakimliği, Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanlığı ve son olarak Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulunan Yeldan, yeni kitabı “Siber Suçları” okuyucularıyla buluşturdu.

Siber suçlara ilişkin gerçek hayattan örnek olayları kitabında derleyen Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Yeldan, olay değerlendirmelerini de Yargıtay kararları ile birlikte sundu. Yeldan, kitapta ayrıca Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), kamuoyunda çok yankı uyandıran, bu alandaki güncel kararlarına de yer verdi.

Kitabında “Neden sosyal medyada özel hayatlar paylaşılıyor, sürekli öz çekim çekmek bir hastalık mıdır?” sorularına da bilimsel araştırmalarla yanıt arayan Yeldan, sosyal medya hesabının çalınması, bir başkasının sosyal medya hesabındaki verilerin okunması, bu güne kadar binlerce kişiyi mağdur eden çeşitli yollarla banka hesaplarındaki paraların internet vasıtası ile başkasına ait hesaplara aktarılıp çekilmesi, internette oyun oynayan masum bir çocuğun mavi balina ve momo gibi akımlara kapılıp, çevrimiçi cinsel istismar, zorbalık, hatta ölümle neticelenebilen “siber cinayet” olarak adlandırılabilecek oyunlar yolu ile yaşanan mağduriyetlere ilişkin konulara yer verdi.

Kitapta, bilgisayar, cep telefonu, internet ve sosyal medya ile olan ilişkilerde nelere dikkat edilmesi gerektiği, dikkat edilmediği takdirde neler olabileceği, bu tür bir eylem ile karşılaşıldığında neler yapılması gerektiği hususlarını örnek olaylar ile anlatıyor.