SON TV

Yargıtay üyeliği için o isim de aday

Yargıtay’da emeklilik nedeniyle boşalan üyelik koltuklarına 6 yeni üye seçilecek. Sontv, Yargıtay üyesi seçimlerine ilişkin çarpıcı yeni kulislere ulaştı. O isimin de Yargıtay üyeliği için adının geçtiği öğrenildi.

Yargıtay üyeliği için o isim de aday

Yargıtay’da başta emeklilik olmak üzere çeşitli nedenlerle boşalan üyelik koltuklarına kimlerin seçileceği merak konusu.

Yaz kararnamesinde geçtiğimiz günlerde tamamlayan Hakimler ve Savcılar Kurulu, şimdi de Yargıtay’da boşalan 6 üyelik için çalışmalara başladı.

Yeni üyeler HSK Genel Kurulu tarafından oylama yapılarak seçilecek.

HSK Genel Kurulu’nun bir aksilik olmadığı taktirde 26 Temmuz çarşamba günü toplanarak yeni yargıtay üyelerini belirleyeceği iddia ediliyor.

Peki kimler Yargıtay üyesi olacak? Kulislerde kimlerin adı dolaşıyor. Sontv sizler için kulislerin nabzını yokladı ve yeni bilgilere ulaştı.

İddialara göre eski OHAL komisyonu Başkanvekili Esat Işık ve komisyon üyesi Mehmet Karagöz Yargıtay üyesi seçilebilir.

Mehmet Karagöz daha önce Yargıtay Genel Sekreter Yardımcılığı, Hakim Esat Işık ise Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanı olarak çalıştı.

Hakim sınıfında bulunan iki isim, OHAL komisyonu görevini tamamlandıktan sonra yeni bir görev bekliyorlardı.

Kulislere göre, son kararname ile İstanbul BAM Başkanlığı’na atanan Hakan Türkön ile geçtiğimiz dönem Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcılığı yapan Yakup Moğol’un da Yargıtay üyesi seçilebileceği konuşuluyor.

Diğer taraftan son kararnamede İstanbul Adliyesi’nde ağır ceza başkanlığına atanan Tamer Keskin’in de Yargıtay üyeliği için adının geçtiği öğrenildi. Hakim Keskin’in kulislerde adı zikrediliyor.

Tamer Keskin, İstanbul 27. Ağır Ceza Başkanı olduğu dönemde verdiği kararlar sebebiyle DHKP-C Terör örgütünün hedefi olmuştu. Örgütün sözde dergisinde sürekli ismi ve resmi yayınlanan Tamer Keskin, milliyetçi kimliği ile biliniyor.

Sontv sizler için kulisleri takip etmeyi sürdürüyor.