SON TV

İşte seçilen o isimler! Yeni Yargıtay üyeleri belirlendi

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Yargıtay’da boşalan 22 üyenin yerine 11 yeni üyenin belirlenmesi için Genel Kurul’da bir araya geldi.

İşte seçilen o isimler! Yeni Yargıtay üyeleri belirlendi

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Yargıtay’da boşalan 22 üyenin yerine 11 yeni üyenin belirlenmesi için Genel Kurul’da bir araya geldi. Kurul, 11 üyeyi belirledi.

Toplam kadro sayısı 380 olan Yargıtay’da 22 üyenin görev süresi zaman aralıklarıyla Aralık 2021 itibariyle son buldu. Hakimler ve Savcılar Kurulu’da, ceza ve hukuk dairelerinde boşalan üyeliklerin yerine yeni üyelerin belirlenmesi için çalışmalarına geçtiğimiz haftalarda başlamıştı. Buna göre, HSK Genel Kurul toplantısında Yargıtay’a üye seçiminin masaya yatırıldığı ve yeni üyelerin belirlendiği öğrenildi.

KİMLER ÜYE SEÇİLEBİLİYOR

Yargıtay üyeleri, birinci sınıfa ayrıldıktan sonra en az 3 yıl görev yapan adli yargı hakim ve cumhuriyet savcıları arasından seçilecek. Toplam 12 yıllık görev süresini tamamlayan üyeler ise, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından sınıf ve derecelerine uygun bir göreve atıyor.

İŞTE YENİ YARGITAY ÜYELERİ

HSK Genel Kurulunda görüşülen ve Yargıtay’da görev süresi sona eren 22 üyenin yerine belirlenen yeni 11 üyeye SON TV ulaştı. İşte Genel Kurul’da Yargıtay Üyeliği için belirlenen o isimler:

“Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Mehmet Arı, Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürü Erdal Demir, Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Haşim Bardakçı, Ankara Batı Ticaret Mahkemesi Başkanı Süleyman Yıldırım, İstanbul BAM Daire Başkanı Selma Betin, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Müslüm Canpolat, İstanbul BAM Daire Başkanı Nilgün Şener, Ankara BAM Daire Başkanı Beytullah METİN, Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Yunus Nadi Kolukısa, Anayasa Mahkemesi Baş Raportörü Aydın Şimşek, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Veysel Bektaş”