SON TV

Yargıtay’da seçim heyecanı

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkanı Mehmet Bülent Selçuk’un emekliliğe ayrılmasının ardından başkanlık için adaylığını açıklayan 3 daire üyesi, 20 turdur amansız bir yarışın içerisinde yer alıyor. Bugün itibariyle 20. Turu gerçekleştirilen seçim sonrasında en çok oyu alan iki üye kıyasıya yarıştı. Seçim sonrasında, Ayşe Albayrak Doğan 110, Adem Aslan 100 oy aldı. Adayların başkan seçilebilmesi için salt çoğunluğun yani 191 üyenin oyunu alması gerekiyor.

Yargıtay’da seçim heyecanı

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkanı Mehmet Bülent Selçuk’un emekliliğe ayrılması sonrasında boşalan başkanlık koltuğuna kimin oturacağı merak konusu. Selçuk’un Kasım ayının başında emekli olmasının ardından Onbirinci Hukuk Dairesi Başkanlığı için daire içerisinden üyeler Ayşe Albayrak Doğan, Eyüp Sabri Baydar ve Adem Aslan adaylıklarını açıkladı.

SALT ÇOĞUNLUĞUN OYUNU ALAN BAŞKAN SEÇİLECEK
Yargıtay’ın seçim mevzuatında, adaylığını açıklayan üyelerin başkan seçilebilmesi için Yargıtay’ın toplam üye kadro sayısı yani 380 üyenin salt çoğunluğunun oyunu alması gerekiyor. Bu durumda adaylardan birinin başkan seçilebilmesi için 191 üyenin oyunu alarak diğer adaylara üstünlük sağlaması gerekiyor.

SEÇİMLERDE 20 TUR GERİDE KALDI
Selçuk’un emekliliğe ayrılması sonrasında 3 Kasım günü başlayan seçimlerde ise 20. Tura gelindi. 11 gündür süren seçimlerde başkanlığa en çok yaklaşan isim 4. Turda aldığı 186 oy ile Ayşe Albayrak Doğan oldu. Ancak Albayrak’ın aldığı oy salt çoğunluğun altında kaldığı için seçim yinelendi. Bugün itibariyle 20. Turu gerçekleştirilen seçimde en çok oyu alan iki aday yarıştı. Toplamda 224 üye oy kullanırken, bu oylardan 7 tanesi boş ve 7 tanesi geçersiz sayıldı. En çok oyu alarak 20. Turda yarışan Ayşe Albayrak Doğan 110, Adem Aslan ise 100 oy aldı. Bugün gerçekleştirilen 20. Tur sonrasında seçimlere ara verilirken, 22 Kasım tarihinde seçimin devam edeceği öğrenildi.